Начало » Пазари » Зърно

Суша и аномална жега съсипва реколтите от царевица и слънчоглед в Украйна

Румънската царевица също е „изгоряла“
Синор.БГ / 18.07.2024 г.
Суша и аномална жега съсипва реколтите от царевица и слънчоглед в Украйна

Неблагоприятните метеорологични условия, които са се установили в централните, източните и южните райони на Украйна могат да намалят добива от пролетни култури с 20-30%, прогнозира Хидрометеорологичният център на Украйна в публикувания тези дни специален  доклад „Оперативна информация за неблагоприятните метеорологични условия през юли 2024 г. и тяхното влияние върху формирането на реколтата от пролетни земеделски култури в Украйна.”

Песимистична прогноза оповести на 16 юли и авторитетния аналитичен център на земеделската кооперация ПУСК, създадена в рамките на Всеукраинската аграрна рада. Според анализаторите неблагоприятните климатични условия в Украйна влияят крайно негативно на бъдещата реколта от царевица и слънчоглед и е възможно повторение на ситуацията през 2020 г., когато поради суша добива от тези култури спадна с 35%.

„Запасите от продуктивна влага са все още много ниски. Въпреки че се очаква понижение на температурите, липсата на валежи ще се отрази негативно на развитието на тези култури” коментират експерти. Търговците отбелязват, че на този фон се забелязва тенденция за увеличение на търсенето на царевица от вносителите, „запасяват се с царевица, докато е евтина“. Търсенето на царевица нарасна и в региона  на международния пазар. Украинските експерти коментират, че румънската царевица също е „изгоряла“ поради жестоките горещини  и  от 15% до 30 на сто от реколтата вече са загубени. Влошените перспективи за производството на фуражно зърно налагат и по-ниските  му цени.

По данните на „ПУСК” на 8 юли царевицата в Румъния струваше 190-192 долара за тон FOB, а на 15 юли вече беше 200-202 долара, тоест поскъпна с 10 долара на седмица. Украинската царевица на експортния пазар поскъпна с 3-4 долара за тон. „Вчера цената беше 170-172 долара за тон и ако метеорологичните рискове се запазят, през август може да видим цена от 180 долара за царевица от старата реколта“, предупреждават от ПУСК. 

Суша и аномална жега съсипва реколтите от царевица и слънчоглед в Украйна
7118
 

Последни материали
Виж
Бургерите оцеляха
Евродепутати изпратиха пържолите и бекона с растителен произход в историята
Месо е доставяне от нерегистрирана ферма
Инспектори попаднаха на втора нелегална кланица в Дебелец
Пректика
Тиквичките виреят най-добре в компост – начини на засаждане
Седмицата на гората
Започна залесяването на опожарените 30 хил. декара гори над Илинденци
БАБХ
Спрян е незаконен износ на кучета за Гърция
Решения на МС
Антикорупция: Въвеждат етичен кодекс за служителите в държавните предприятия
Свързани материали
Виж
С мобилна система
РИСВ разреши на земеделец от Първомай да полива капково 260 дка царевица
Принципал® Голд – Модерен контрол на житни и широколистни плевели в царевица
Афлатоксин В1 във фуражите за бройлери: рискове и последствия за производството
Цените на пшеницата и царевицата от новата реколта в Украйна
При недостига и рязкото поскъпване на торовете на фона на войната в Иран
Френски фермери се отказват от царевицата в полза на слънчогледа
Нова прогноза за зърнената реколта в Евросъюза през 2026 г.
Приятели на sinor.bg:  Стоматолог, София | Трактори Кубота | Книжарница | АГРОВЕСТНИК | 
АВТОРИ |  РЕКЛАМА |  КОНТАКТИ |  ЗА НАС |  ОБЩИ УСЛОВИЯ |  ПОЛИТИКА ЗА ЛИЧНИ ДАННИ
Всички права запазени
sinor.bg 2003 - 2026
RSS новини