Начало » Новини » Страната

Между 500 и 700 килограма от декар за пшеницата и за ечемика са добивите досега в Силистренско

Синор.БГ / 12.07.2024 г.
Между 500 и 700 килограма от декар за пшеницата и за ечемика са добивите досега в Силистренско

Между 500 и 700 килограма от декар за пшеницата и за ечемика са добивите досега в Силистренско по данни на Областната дирекция "Земеделие" предаде БТА. Според председателя на Областния съюз на земеделските кооперации Боян Димов недотам добрите резултати се дължат на засушаването и липсата на сняг през зимата.

"Има места, където земеделските стопани са пожънали по 800 кг пшеница от декар, но има такива, където се прибират по 400. Най-високи са добивите в района на Тутракан и Главиница, може би там е имало някакъв дъжд, който да намали тази суша. В района на Силистра добивите са по-слаби, на места има разлика от 200-300 килограма от декар", каза Димов.

Ечемикът се продаде за около 290 лева средна цена за тон. В момента се предлагат около 300-350 лева на тон за пшеница, което е много ниска цена. За сравнение миналата година пшеницата достигаше до около 500-600 лева на тон. Тогава земеделците бяха недоволни, когато продаваха на 400-450, а сега продават на 350 лева. Тази година стопаните бяха донякъде облекчени от понижаването на цените на торовете, но за сметка на това се повишиха осигуровките, каза председателят на Областния съюз на земеделските кооперации.

Заради високите температури и липсата на влага в региона се очаква реколтата от царевица да е слаба и дори нулева.

"В някои от селата около Силистра добиви от царевица няма да има. На много места стъблата са зелени, високи по 1,5-2 метра, но голяма част отдолу вече са изгорели. Сега дори и да вали, стъблото няма как да изхрани кочана", обясни Димов.

Според него по-слабата реколта тази година ще се отрази негативно и на годишните ренти, които получават кооператорите. Той призова земеделците да не прекаляват с високи ренти, тъй като преди всичко трябва да обезпечат следващата стопанска година.

Между 500 и 700 килограма от декар за пшеницата и за ечемика са добивите досега в Силистренско
5428
 

Последни материали
Виж
Заради новости в нормативите
450 служители в земеделието бяха обучени в био и агро-еко интервенциите
Министърът на финансите
Част от цената на горивата за агросектора може да бъде покрита от бюджета
Приключва на 9 юни
Започва прием на заявления за подпомагане в застраховането
Ангажиментите ще са за 3 години
Смесените зеленчукови култури също ще се подпомагат, ако са биологични. Виж ставките!
В отговор към депутат
Христанов: Ежедневно проверяваме аржентинския слънчоглед в базите на „Олива“
Човек да не повярва, че държавността се събуди
С промени в нормативите ще бъдат орязани субсидиите на фермери с виртуални стада
Свързани материали
Виж
Темпото на пролетната сеитба е сравнимо с дългосрочното средно
Състоянието на есенната пшеница в САЩ е по-лошо от миналогодишното
Унивок® - Ново активно вещество и нова формулация за защита на житни култури
Субсидии за гръцките зърнопроизводители: до 115 евро/ха за пшеница и ечемик
Цената не помръдна спрямо предишната процедура отпреди седмица
Българската хлеба пшеница пак спечели международния търг в Йордания
Ръстът в производството с двуцифрен процент се дължи на увеличените добиви
Румъния прибра рекордна реколта от пшеница и най-голяма от слънчоглед в ЕС
С цел попълване на държавния резерв на фона на войната в Иран
Египет повишава изкупната цена на пшеницата от местните фермери
Приятели на sinor.bg:  Стоматолог, София | Трактори Кубота | Книжарница | АГРОВЕСТНИК | 
АВТОРИ |  РЕКЛАМА |  КОНТАКТИ |  ЗА НАС |  ОБЩИ УСЛОВИЯ |  ПОЛИТИКА ЗА ЛИЧНИ ДАННИ
Всички права запазени
sinor.bg 2003 - 2026
RSS новини