Ценовото рали на пазара на рапично семе в Европа продължава. Вчера при закриване на борсата в Париж (Euronext) цената на маслодайната култура се изкачи над майския връх и достигна най-високите стойности от една година насам - EUR500,25/т, което представлява поскъпване с близо 10 на сто в рамките само на 7 работни дни.
Основен фактор за стремителен ценови възход са неблагоприятните агрометеорологични условия в Евросъюза и най-вече информациите за разочароващите добиви във Франция след поройните дъждове. Като фактори, действащи в подкрепа на възходящия тренд на пазара анализаторите посочват и общата „позитивна ценова инерция” в комплекса на растителните масла и мазнини и повишението на цените на петрола.
В юлския си месечен доклада най-авторитетното в бранша германско аналитично издание „OilWorld” (ISTA Mielke) прогнозира, че предлагането на 17 основни масла и мазнини през 2024/25 г. ще бъде ограничено. „Потребителите и производителите в сектора на растителните масла ще трябва да се подготвят за ограничаване на доставките, което вероятно ще наложи значително намаляване на запасите през сезона 2024/25. Въпреки че все още има много неизвестни по отношение на производството и преработката на маслодайните семена, както и производството на палмово масло, значително забавяне на растежа на производството на пазара на растителни масла изглежда неизбежно през следващия сезон” предупреждават водещите експерти.
На 12 юни Службата за външните пазари към Министерството на земеделието на САЩ (FAS USDA) редуцира прогнозата си за производството на рапично семе в ЕС през 2024/25 г. от 19,00 млн.т до 18,75 млн.т, което е с 1,25 млн.т по-малко в сравнение с предходния сезон. В края на миналата седмица и Европейската комисия коригира своята прогноза от 19,1 млн.т на 18,8 млн.т.
Производство на рапично семе в света, в млн.т
* FAS USDA
Анализатори от Електронната зърнена борса на Украйна коментират, че активното прибиране на реколтата от рапица в страната ще започне след 1-2 седмици и търговците се подготвят за активна изкупвателна кампания. По пазарни оценки вече са продадени около 1 млн. тона рапица по всички направления. Вътрешната преработка все още не е активна в доставките, като се очаква по-масово предлагане от началото на жътвата през юли.
Игор Валентович