Начало » Пазари » Зърно

Дъждовете през юни в Украйна попълниха запасите от влага в почвата

Жътвата на есенниците започна 2-3 седмици по-рано с очаквания за добра реколта
Синор.БГ / 25.06.2024 г.
Дъждовете през юни в Украйна попълниха запасите от влага в почвата

През втората 10-дневка на юни условията за растежа и развитието на есенните и пролетните зърнени култури в Украйна бяха предимно удовлетворителни, се посочва в редовния доклад на специалисти от украинската Национална академия за селскостопански науки, цитиран от министерството на селскостопанската политика и храните на страната. „Дъждовете, паднали през юни на голяма част от територията на Украйна, доведоха до преовлажняване на орния почвен слой и усложниха провеждането на технологични операции по отглеждането на посевите, както и дейностите по прибирането на реколтата”, отбелязват учените.

Същевременно обаче валежите през 10-дневката повлияха положително върху попълването на запасите от влага в почвата, отчитат те. „Общо през втората 10-дневка на юни паднаха 65,7 милиметра валежи, което е 4,4 пъти повече от 10-дневната норма. Същевременно благодарение на валежите не само се увеличха запасите от влага в почвата, но се стигна и до стимулиране на процесите на растеж на плевелите в посевите със селскостопанските култури, което може да доведе до буренясване на вече узрелите ранни зърнени и зърнобобови култури”, предупреждават специалистите.

Междувременно жътвата и в Украйна започна 2-3 седмици преди обичайния график, след като селскостопанските култури узряха предварително, съобщи временно изпълняващият длъжността министър на селскостопанската политика и храните на Украйна Тарас Висоцки в телевизионен маратон. По думите му предварителните оценки за реколтите са за 21 млн. тона пшеница, 5 млн. тона ечемик и 4 млн. тона рапица.

„Това е добър показател. Той е над средния статистически, ако се гледа последното десетилетие”, изтъкна Висоцки. Според него ранното узряване е повлияло в незначителна степен на добивите от културите и на общата реколта.

Дъждовете през юни в Украйна попълниха запасите от влага в почвата
4637
 

Последни материали
Виж
CBAM създава несигурност на пазара на торове и поставя под натиск европейското земеделие
„Всички са равни, но някои са по-равни“: как CBAM изкривява пазара на торове
Оферти за участие се приемат до днес в Алжир и до 13 и 16 март в Турция
Алжир обяви търг за внос на хлебна пшеница, Турция – на фуражно зърно
БАБХ
Близо 200 тона отровни храни и ядки са върнати на границата
Гърция въведе лимит на търговската печалба в цените на горивата
Президентът на ifo Клеменс Фюест: Германците да ограничат потреблението на петрол и газ
Цените на азотните торове в Украйна избиха нагоре
Свързани материали
Виж
Преработката удари историческо дъно през първата половина на сезона
Слабо предлагане стабилизира цените на слънчогледа в Украйна след спада
Четвърти пореден месец доставките за чужбина са около 5 милиона тона
Над половината износ на селскостопанска продукция от Украйна е царевица
Производството на пшеница в Украйна пада с 14%
Молдова увеличава дела си на пазара на общността, докато Сърбия го свива
Украйна остава лидер по доставки на слънчогледово масло за ЕС
Проби показват разреждане на посевите с пшеница и ечемик на места
Есенниците в Украйна излизат от зимата на студено и с неравномерна влага
Над половината доставки са за ЕС, загубени са традиционните пазари без Молдова
Войната срина износа на брашно от Украйна до 20-годишно дъно
Приятели на sinor.bg:  Стоматолог, София | Трактори Кубота | Книжарница | АГРОВЕСТНИК | 
АВТОРИ |  РЕКЛАМА |  КОНТАКТИ |  ЗА НАС |  ОБЩИ УСЛОВИЯ |  ПОЛИТИКА ЗА ЛИЧНИ ДАННИ
Всички права запазени
sinor.bg 2003 - 2026
RSS новини