Начало » Новини » Страната

НАЗ иска премахване на самоконтрола за остатъци от пестициди

Синор.БГ / 24.06.2024 г.
НАЗ иска премахване на самоконтрола за остатъци от пестициди

Националната асоциация на зърнопроизводителите (НАЗ) подкрепя предложения проект на Наредба за изменение от Наредба № 12 от 2023 г. за условията и реда за употреба на продукти за растителна защита и съгласува отмяната на ал.8 от чл. 11. Разпоредбата задължаваше земеделските стопани да изследват поне една растителна проба от всеки вид земеделска продукция за остатъци от пестициди.

Асоциацията смята, че тези изисквания представляват значителна тежест за фермерите. Самоконтролът създава сериозни административни и финансови разходи, които се отразят негативно на сектора. Цените на услугите по анализиране на растителните проби са високи и представляват значителен проблем за земеделските производители, които вече се сблъскват с множество финансови предизвикателства. Освен това, броят на достъпните акредитирани лаборатории е твърде малък, което допълнително усложнява изпълнението на изискванията.

Важно е да се подчертае липсата на подобно задължение за фермерите в другите европейски страни. След направено проучване на Министерството на земеделието и храните относно прилагането на изискването фермерите да анализират проби от отглеждани култури за остатъци от пестициди за целите на самоконтрола в други държави членки, резултатите сочат, че в нито една европейска държава това изискване не е вменено като задължение за земеделските производители.

Липсата на официално постановление за отмяна на разпоредбата по чл. 11, ал. 8 от наредбата за изменение на Наредба № 12 от 2023 г. създава значителна несигурност и притеснение сред земеделските производители. Работната група, сформирана в Министерството на земеделието и храните, стигна до заключението, че пробите за продукцията следва да бъдат извършвани от Българската агенция по безопасност на храните (БАБХ), която разполага с необходимите ресурси и компетентност за тази дейност.

НАЗ иска премахване на самоконтрола за остатъци от пестициди
3840
 

Последни материали
Виж
Зам. председателят на БАК
Търпанова предупреждава: Разходите тази година може да скочат с 15 процента заради горива и торове
Разликата между отчетени и реални площи може да достигне до 50 на сто
В МЗХ ще работят за ефективна проследяемост в сектора на розовия цвят
За нарушения на проследимостта им и на температурния режим при превоза
Спряха близо 190 килограма опасни храни за детска градина във Враца
Документи се подават в общинските служби по земеделие или чрез СЕУ
Започна прием по био и екоинтервенциите и за хуманно отношение към животните
БАБХ хвана над 262 тона опасна храна, сигналите скочиха с почти 70%
Над 6300 бенефициенти получават по 1250 евро на стопанство
Преведоха близо 7,6 милиона евро на малки фермери с месец предсрочно
Свързани материали
Виж
Поскъпват горива, торове препарати
НАЗ иска спешна среща с властта заради икономическите трусове и опасния внос
Позиция
От НАЗ готвят блокади с трактори срещу уволнения в земеделските дирекции
Насочени са към три министерства
Кризата в зърнения сектор: производителите предлагат спешни мерки
Илия Проданов е преизбран за председател
НАЗ реши: Ако зърнопроизводител се включи в политиката, ще бъде изключен от асоциацията
Предстоящо
НАЗ свиква общо събрание на 12 март: Избор на ръководство и стратегия за зърнопроизводство
Служебен кабинет
Ангел Мавровски и Красимир Колев са в новото ръководство на БАБХ
Приятели на sinor.bg:  Стоматолог, София | Трактори Кубота | Книжарница | АГРОВЕСТНИК | 
АВТОРИ |  РЕКЛАМА |  КОНТАКТИ |  ЗА НАС |  ОБЩИ УСЛОВИЯ |  ПОЛИТИКА ЗА ЛИЧНИ ДАННИ
Всички права запазени
sinor.bg 2003 - 2026
RSS новини