До края на 2024 г. предвиждаме да обявим приеми за общо 109 млн. лв. безвъзмездна финансова помощ по 11 процедури по Програмата за морско дело, рибарство и аквакултури (ПМДРА) 2021-2027 г. Това съобщи заместник-министърът на земеделието и храните доц. Деян Стратев пред журналисти в Батак, на събитие за представяне на напредъка по Програмата. Той уточни, че сред мерките, които ще бъдат отворени са за продуктивни инвестиции и иновации в аквакултурите с бюджет 20 млн. лв., окончателно преустановяване на риболовни дейности с бюджет близо 7 млн. лв., подобряване на инфраструктурата на рибарските пристанища и борси с бюджет малко над на 18 млн. лв.
Стартира прием на проекти за изграждане на нови предприятия за преработка на рибни продукти и модернизация на съществуващите по Процедурата е с бюджет 15 млн. лв., като приемът ще се осъществи на три етапа. Целта на мярката е да насърчи предлагането на пазара на качествени рибни продукти с висока добавена стойност. "Със средствата по ПМДРА ще се покриват до 50% от стойността на проектите. Максималният размер на подпомагането е 2 млн. лв.", уточни заместник-министър Стратев.
Бюджетът на ПМДРА за програмния период до 2027 г. е 237 млн. лева. „Деян Стратев представи информация и за напредъка по Програмата за морско дело и рибарство 2014-2020 г. Той заяви, че вече са договорени 96 % от бюджета на Програмата в размер на 195,7 млн. лв. Изплатени към момента са 164,5 млн. лв., като разплащането по Програмата продължава.
Заместник-министър Стратев коментира, че се вижда реален ефект и резултати от Програмата. Той посочи, че са подпомогнати 95 производители на аквакултури и още 24 нови производители са получили финансиране, за да започнат дейността си. Открити са 40 нови и модернизирани предприятия за преработка. Създадени са 123 нови работни места и са запазени 130. По стратегиите за ВОМР са подпомогнати повече от 180 проекта, които са реализирани на територията на местните общности.
Заместник-министър Стратев допълни, че по ПМДР 2014-2020г. са модернизирани шест рибарски пристанища и са изградени или обновени 10 лодкостоянки. Внедрено е интегрирано българско морско наблюдение, като част от Общата среда за обмен на информация по море (CISE).
За подпомагане на операторите във връзка с войната на Русия в Украйна изплатените компенсации са 8,9 млн. лв., а още близо 11 млн. ще бъдат предоставени през месец юли. „Предстои сключването на договори за одобрените проекти и изплащане на компенсациите”, посочи заместник-министър Стратев.
В рамките на събитието се предвижда да бъдат представени и добри практики на проекти, реализирани по ПМДР 2014-2020 г., съобщиха от пресцентъра на МЗХ.