Начало » Новини » Страната
24.05.2024 г.

Честит 24 май, празникът на българската писменост!

За ватора на химна
Честит 24 май, празникът на българската писменост!

Светите братя Кирил и Методий, икона от Захари Зограф Wikipedia

В деня на българската писменост, когато всички ние се прекланяме пред делото на светите братя Кирил и Методий, във всяко българско село и град звучи прекрасният химн в прослава на българската писменост „Върви, народе, възродени!“. Текстът е написан от поета - сатирик Стоян Михайловски, а музиката е на Панайот Пипков, сътворена от него през май 1901 г., малко преди честването на 24 май.

Малцина знаят, че освен поет Стоян Михайловски е бил и изкусен сатирик, автор на десетки басни. Роден в Елена през 1856 година и потомък на стар възрожденски род, той е син на Никола Михайловски и племенник на Иларион Макариополски. Учи в Търново, а в 1872 година завършва френския султански лицей „Галатасарай“ в Цариград, където е съученик на Константин Величков и Симеон Радев. От 1872 до 1874 година е български учител в Дойран, а през 1875 година заминава за Франция, за да следва право в университета в Екс ан Прованс.

След завършване на образованието си той работи като адвокат, учител, а от 1886 г. е и депутат, първо в Третото Народно събрание, впоследствие е избиран и в следващи парламенти. Стоян Михайловски активно участва в дейността на Македоно-одринската организация. Той е един от критиците на Фердинанд.

Нека си припомним и част от неговите басни, написани точно преди век и половина, звучащи изключително актуално и днес.

Кираджийски кон

Куц, крантав, кираджийски (взет под наем, на кирия) кон, съгледал угоена свиня, — лежаща всред една смрадлива, кална бара. „Кажи ми, я попитал той, от свест ли си лишена? Да киснеш в мръсота, и да се цапаш, кой те кара?

Тогаз свинята отговорила: „Таз локва е гнуснава, но в тази локва, друже, аз добрувам, дебеля! Аз не ламтя за почести и за световна слава. И предпочитам в тинята, ей тъй, да си живея! Ти, както виждам, работиш, потиш се, коньо простий, но и за туй ти мязаш на една торба със кости. Ще те похвалят, знам, но пак ще си останеш кранта. Легни при мен!… Покоят е по сладък от таланта..!“

„Не, - рекъл конят – сбогом! По-добре да пусталея в почтенно звание, нежели в позора да тлъстея!“

Секира и търнокоп

Един ръждясал търнокоп, не знам къде забравен, попитал лъскава една секира - „Що блести всегда лицето ти? И аз съм от желязо уж направен, защо не съм кат тебе гладък, чист, лъчист? Отгде изхожда между нас подобна разлика..?“

Секирата тогаз отвърнала: „Аз всеки ден отивам на гората, сека дърва… Лъскавината в труда намирам аз, в труда стои, другарю мой, хубавината…“

Плъх и костенурка

Дърт някой плъх, в грабежи затлъстял, еднъжки срещнал костенурка и тъй и се присмял: „От тази костена черупка кога ще се освободиш, докрай ли ще седиш във таз черна дупка, в студений тоз затвор? Защо търпиш туй дълго робство, тоз позор?… Виж мойто жилище, на, онзи там дворец — богато украсен, потънал в светлини! Там ний живейме — аз тоест и един държавен големец“.

„Не, от съдбите си не се оплаквам аз! — отвърнала тогаз суховодната гадинка. - Аз съм свободна домакинка във сиромашки дом, но в дома си живея аз, гризане! А твойте палати са людско стежанье (имот, богатство), а твойте богатства са хорско имане!“

Мухата пита защо я мразят хората

(Баснята е посветена на българските общественици)

Мухата задумала веднъжки на пчелата: „И ти, и ази имаме крилца, и ти, и ази сме деца на същата родителка - на мощната природа. Защо тогава цял свят теб възхвалява, а мен наричат изверг на хвърчащата природа?“

Пчелата отговорила: „От цвят на цвят аз тичам да събирам аромат, а ти повсеминутно киснеш в мръсоти! … Общественици български, тоз аполог (басня на гръцки език) за вас е писан. Той е малко строг, но трябва да се каже най-после истината, когато е безмерно люта…И вие като мъдрите човеци все за идеал говорите, но с палавост нечута се въргаляте повсечасно в кал“.

Честит 24 май, празникът на българската писменост!
1681
 

Последни материали
Виж
За Кампания 2023
ДФЗ преведе над 7,3 млн. лева на 725 биопчелари
Всички заявления трябва да имат статус Чакащо ръчно зареждане в ИСАК
До 13 август се подават електронни формуляри в СЕУ за Кампания 2024
Седмична агрометеорологична прогноза за периода 26 юли – 1 август 2024 година
Сушата се завръща с високи температури
Обзор на Софийска стокова борса за периода 23-26 юли 2024 година
Трета седмица не помръдват котировките за зърно и слънчоглед на борсата
Съвети за градинаря
Причини за напукване на доматите и необходими мерки
Срещи с бранша
Днес и в понеделник ДФЗ ще плати субсидиите за биопчелари и биоживотновъди
Свързани материали
Виж
Приятели на sinor.bg:  Стоматолог, София | Трактори Кубота | Книжарница | АГРОВЕСТНИК | 
РЕКЛАМА |  КОНТАКТИ |  ЗА НАС |  ОБЩИ УСЛОВИЯ |  ПОЛИТИКА ЗА ЛИЧНИ ДАННИ
Всички права запазени
sinor.bg 2003 - 2024
RSS новини