Начало » Пазари » Маслодайни култури
23.05.2024 г.

Цените на рапицата гонят 500 евро за тон

Цените на рапицата гонят 500 евро за тон

Експертите от кооперция „ПУСК”, създадена в рамките на Всеукраинската аграрна рада (ВАР) прогнозират значително по-високи цени на украинската рапица  през новия сезон 2024/25 г. Поскъпването на рапичното семе според тях е следствие на майските студове и повишението на борсовите котировки в Европа. Очертаващото се засилване на конкуренцията между местните преработватели на маслодайната суровина и експортьори също е фактор с позитивен за ценовото развитие знак. 

Още в началото на април Sinor.bg  отбеляза подновяване на възходящия тренд при цените на рапичното семе в Европа (Цените на рапичното семе в ЕС отново тръгнаха нагоре).  В средата на април Sinor.bg  акцентира върху  засилване на възходящия тренд провокирано от  увеличеното  производство на биодизел на фона на влошените перспективи за производство на рапично  семе в ЕС и Украйна (Увеличеното производство на биодизел подкрепя цените на рапичното семе в Европа).  На 2  април 2024 г. августовски контракт рапично семе се търгуваше на борсата в Париж (Euronext) по около EUR450-455/т, а в момента цената му на фючърсния  пазар се движи около 485-488/т.

Цени на рапично семе

Украинските анализатори са на мнение, че възходящият тренд на пазара ще продължи и стойността от EUR500 за тон може да бъде достигната през следващите две седмици. Според тях „дори ако борсата покаже спад на котировките до края на седмицата, в дългосрочен план цените на  украинската рапица ще прескочат планката от 500 евро за тон”.  Прогнозираното от тях ценово покачване е главно вследствие на майските студове. Официални данни за щетите от измръзване все още липсват, но производителите от Днепропетровска, Харковска и Кировоградска област говорят за измръзване  до 30-40 на сто от  посевите от рапица в отделните стопанства .

При това положение очакванията за висок добив от рапица в Украйна през 2024/25 г. според „ПУСК” са нереални. „Ако миналата година успяхме да съберем 4,7 млн.т, то тази година реколтата няма да надхвърли 4,1 млн.т” споделят експерти, а „намалението на производството няма как да не тласне цените нагоре”. 

През новия сезон конкуренцията между износители и преработватели ще се засили. Не може да се очаква голямо предлагане на маслодайни семена от фермерите през юли-август, защото само тези, които имат нужда от „бързи пари“, ще продават рапица по време на жътвата“, допълват от ПУСК.  Според тях вече има голямо търсене на рапица от  новата реколта, както договорите за доставка до Германия се сключват на цени 460-465 евро за тон на база DAP. 

Мая Асенова

Цените на рапицата гонят 500 евро за тон
5199
 

Последни материали
Виж
Система за електронно управление
Инструкции как да получите своето УРН за електронно кандидатстване в ДФЗ
Въпреки негативните ефекти от войната в Украйна
България е значим фактор в международния пазар на изделия от дървесина
Безвъзмездно изготвяне на документите
Стартира приема за подпомагане на малките земеделски стопани
19-22.11.2024 г.
Седмичен обзор на Софийска стокова борса
От януари до октомври включително на годишна база
Молдова вдигна двойно приходите от износа на ябълки за ЕС
Насоки кандидатстване
Автоматично одобряват проектите на много малки фермери, натрупали 52 точки
Свързани материали
Виж
Актуални данни за болестите и неприятелите
Заради сушата пшеницата е на втори лист, а ранната рапица – фаза „розетка“
Приключи сеитбата на зимна рапица
Ход на есенната сеитбата в Украйна
Доверете се отново на Галера™ Супер - Най-широкоспектърният вегетационен хербицид срещу широколистни плевели в маслодайна рапица
Статистика към 6 септември
За два месеца износът на пшеница надхвърли 1,8 милиона тона
Китай разследва дъмпинг с канадска рапица, фютчърсите реагираха
Белкар™ - Революцията в борбата с кръстоцветни плевели при рапица
Приятели на sinor.bg:  Стоматолог, София | Трактори Кубота | Книжарница | АГРОВЕСТНИК | 
РЕКЛАМА |  КОНТАКТИ |  ЗА НАС |  ОБЩИ УСЛОВИЯ |  ПОЛИТИКА ЗА ЛИЧНИ ДАННИ
Всички права запазени
sinor.bg 2003 - 2024
RSS новини