Начало » Новини » Страната
03.05.2024 г.

Магазини продават агнешко с неясен произход, изборът е на купувача

Няма сериозни нарушения при проверките през последната седмица
Магазини продават агнешко с неясен произход, изборът е на купувача

Най-честото нарушение в магазините преди Великден тази години е неясен произход на агнешкото месо, заяви пред „Нова телевизия” Галя Викьова, заместник-председател на Българската агенция по безопасност на храните. При проверките през последната седмица не са установени сериозни нарушения по отношение на предлаганите храни, уточни Викьова.

„Винаги около празниците правим засилени проверки. Проверяваните обекти са складове за търговия на дребно и едро и такива за обществено хранене. Това, че не е написано дали месото е българско или не, не значи, че е негодно, но все пак е нарушение. Потребителят трябва да направи избор”, смята тя.

Относно яйцата на пазара заместик-председателят на БАБХ коментира, че в момента има голямо разнообразие от български, полски, украински, румънски и гръцки. „На тях трябва да има код на производителя, което означава, че то произлиза от регистриран животновъден обект, където е осигурен здравословният статус на животните”, подчерта тя.

Викьова коментира и новината за задържаните през последните няколко месеца 12 партиди с лимони с превишени нива на пестициди на граничния контролно-пропускателен пункт „Капитан Андреево” на българо-турската граница. „Това не е скорошна практика. „Капитан Андреево” е един от входните пунктове за Европейския съюз. Минават много пратки от трети страни с плодове и зеленчуци, предимно Турция. Там граничният контрол взема проби за анализ за пестициди. Когато се установи такова нещо, колегите предприемат съответните мерки – връщане към Турция или унищожаване. Около 7% са лимоните, които за миналата година са се оказали с наличие на пестициди. Не всички пратки са предназначени само за българския пазар”, отбеляза тя.

Магазини продават агнешко с неясен произход, изборът е на купувача
6068
 

Последни материали
Виж
Въпреки скока от 145 на сто при доставките на соя за трети страни
ЕС сви с над една трета износа на маслодайни култури в началото на сезона
Полезни съвети
Защо краставиците растат с неправилна форма и може ли да го предотвратим
Средният добив от зърнената култура остана малко под миналогодишния
Фермерите в Добричко прибраха реколтите от пшеница и лавандула
Конкуренцията на 16 компании даже не осигури планираните количества
Цената на меката пшеница се стабилизира на търга в Тунис
Собственикът на обект със 112 животни сам е подал сигнала
Откриха ново огнище на шарка по овцете в Старозагорско
Призовават ловците да спазват стриктно законовите разпоредби
Днес се открива сезонът за лов на пернат дивеч
Свързани материали
Виж
Чакат се още подробности
Търговци и юристи са в ръководния екип на дружеството „Магазин за хората“
През август
Вървят обществени обсъждания на пет проекти на нормативи в областта на агросектора
България ще има национален щанд на Международното изложение за биохрани „БИОФАХ 2026“
Актуални теми
До септември Тахов очаква магазините за хората да заработят
Картофите са поевтинели с 15,6%
4,4 на сто е годишната инфлация, цената на зелето се е срутила през юни
Предстоящо
Покана към бизнеса за изложението МЕСОМАНИЯ през ноември
Приятели на sinor.bg:  Стоматолог, София | Трактори Кубота | Книжарница | АГРОВЕСТНИК | 
РЕКЛАМА |  КОНТАКТИ |  ЗА НАС |  ОБЩИ УСЛОВИЯ |  ПОЛИТИКА ЗА ЛИЧНИ ДАННИ
Всички права запазени
sinor.bg 2003 - 2025
RSS новини