Начало » Новини » Страната
30.04.2024 г.

Нов закон за състава, етикетирането и наименованието на меда, плодовите сокове, конфитюри и мляко

Нов закон за състава, етикетирането и наименованието на меда, плодовите сокове, конфитюри и мляко

Съветът на Европейския съюз официално прие актуализирани правила за състава, етикетирането и наименованието на меда, плодовите сокове, конфитюрите от плодове и дехидратираното мляко. Актуализираните правила за състава, етикетирането и наименованието имат за цел да помогнат на потребителите да направят по-информиран избор, да осигурят по-голяма прозрачност на произхода на продуктите и да намалят измамите с храни.

Мед

При смесите от мед новите правила ще направят по-ясно обозначаването на страните на произход, за да се повиши прозрачността и да се противодейства на измамите с мед. На етикета ще се посочват страните на произход в низходящ ред, въз основа на теглото, включително процентното съотношение на всяка страна.

Държавите членки имат право да решат, че за меда, пуснат на пазара на тяхна територия, е позволено да се посочва само процентът на четирите най-големи дяла, ако тези държави представляват повече от 50 % от сместа.

Плодови сокове

Въвеждат се три категории плодови сокове, а именно "плодов сок с намалено съдържание на захар", "плодов сок с намалено съдържание на захар от концентрат" и "концентриран плодов сок с намалено съдържание на захар", за да се отговори на нарастващото търсене на продукти с намалено съдържание на захар.

Според новите стандарти на етикета вече може да се използва изявлението "плодовите сокове съдържат само естествено срещащи се захари". Това има за цел да подобри информираността на потребителите, тъй като те често не са наясно с разликата между плодовите сокове (които по дефиниция не могат да съдържат добавени захари) и плодовите нектари.

Конфитюри

Минималното съдържание на плодове ще бъде увеличено от 350 на 450 г на килограм в конфитюрите и от 450 на 500 г на килограм в екстра конфитюрите. Това ще спомогне за намаляване на количеството захар в конфитюрите, ще позволи по-здравословно хранене и ще подпомогне пазара на плодове.

Мляко

В случай на дехидратирано мляко ще бъде разрешено използването на обработки, които произвеждат дехидратирани млечни продукти без лактоза.

Законът ще бъде публикуван в Официален вестник на Европейския съюз и ще влезе в сила 20 дни след публикуването му. Новите мерки ще се прилагат в целия Европейски съюз след две години.

Нов закон за състава, етикетирането и наименованието на меда, плодовите сокове, конфитюри и мляко
2722
 

Последни материали
Виж
В Ямболска област до момента средни добиви при пшеницата са 595 кг от декар
Испания отпуска допълнителни 100 милиона евро директна помощ за фермерите
Обзор на Софийска стокова борса
Оптимистичните прогнози за световното производство на пшеница и царевица година оказват негативно влияние върху цените
БАБХ затвори баничарница във Враца
Забраниха продажбата на 186 тона сирене от ферма във Франция
Доставките на палмово масо се сринаха за сметка на соевото
Вносът на раститетлни масла в ЕС намаля рязко в началото на сезона
Свързани материали
Виж
Правителството на Мелони отдели милиард евро за фермерите в Италия
Инструментът стартира от декември 2025 г., като ще има два приема - след 15 юни и след 15 октомври
МЗХ представи концепция за създаване на Взаимоспомагателен фонд в земеделието
Решения на Министерския съвет
Раздвижваме сътрудничеството в областта на земеделието с Ирак
Нормативни промени
Рязко вдигат таксите за издаване на скици и за промяна предназначението на пасища и мери
С най-голяма сума в ЕС е Полша
България ще получи 22,3 млрд. евро за земеделие, региони и миграция след 2027 г.
Седмичен доклад на Синор.БГ
Ако изтърпят следващата ОСП, през 2040 г. фермерите ще работят в рая
Приятели на sinor.bg:  Стоматолог, София | Трактори Кубота | Книжарница | АГРОВЕСТНИК | 
РЕКЛАМА |  КОНТАКТИ |  ЗА НАС |  ОБЩИ УСЛОВИЯ |  ПОЛИТИКА ЗА ЛИЧНИ ДАННИ
Всички права запазени
sinor.bg 2003 - 2025
RSS новини