От Сдружение „Традиционни сурово сушени месни продукти“ изпратиха до медиите опровержение на невярна информация, излъчена в началото на март по БНТ, според която една определена фирма била защитила вписването на продукта „Троянска луканка“ в европейския регистър на храните с традиционно специфичен характер.
Според европейския регламент защитите на подобни продукти стават само ако са доказани от групи, асоциации или съюзи на производителите, които произвеждат съответната храна в продължение на десетилетия, подчертават от сдружението. И припомнят, че още през 2020 г. членовете на „Традиционни сурово сушени месни продукти“ са депозирали в Министерството на земеделието и храните искане за вписване на троянската луканка в европейския регистър. Процесът на регистрация отнема минимум две години, през които сдружението е представило съответните документи, доказващи, че повече от 30 години „Троянска луканка“ се е произвеждала по определена рецепта, в определен регион и използва местни суровини. „Ако някоя от отделните фирми произвежда тази луканка, то тя е само ползвател на регистрирания продукт, но не и инициатор за вписването на продукта в регистъра на ЕК“, съобщават от сдружението. В противен случай това се определя като заблуждаваща реклама.
За последните 15 години от създаването на Сдружение „Традиционни сурово сушени месни продукти“ членовете му са защитили в Европейския съюз седем месни продукта, с което се нареждат на второ място след Полша за подобни регистрации, съобщиха от Асоциацията на месопреработвателите в България.
Освен „Троянска луканка“ до този момент от сурово сушените местни продукти са защитени още „Филе Елена“, „Луканка Панагюрска“, „Кайсерован врат Тракия“, „Роле Трапезица“, „Пастърма говежда“ и „Търновски суджук“.