Начало » Новини » Света
24.03.2024 г.

Украинските яйца, пилешко и захар в потреблението на ЕС не надхвърлят 3 на сто

Влиянието на вноса им върху производителите в общността е нищожно
Украинските яйца, пилешко и захар в потреблението на ЕС не надхвърлят 3 на сто

Делът на украинските селскостопански продукти, чийто внос Европейският съюз планира да ограничи, е мизерен, коментират от Украинския клуб на селскостопанския бизнес, като изтъкват, че захарта, птичето месо и кокошите яйца нямат реално отражение върху производителите в общността, съобщи електронното издание AgroPortal. Като доказателство експерти на организацията представят данни за тези украински продукти на пазара на ЕС.

Делът на внасяните в ЕС украински яйца в потреблението в общността е под 1%, като на глава от населението на общността се падат по 2 яйца годишно, произведени в Украйна. При птичето месо делът на внесените от Украйна количества в потреблението в общността е под 2%, или 4 порции пилешки хапки на глава от населението на ЕС . Делът на вноса на украинска захар е под 3% от потреблението в ЕС, или по лъжичка на 44 кафета.

Изчисления на експерти на клуба сочат, че от въвежданите ограничения върху вноса на посочените 3 продукта Украйна ще загуби 242 млн. евро валутни приходи. „Впрочем при разглеждането на предложения регламент на ЕС евродепутатите върнаха на европейските институции за преразглеждане допълнителни ограничения – значително разширяване на списъка със зърно и продукти от преработката му, както и печлният мед при промяна на сравнителните срокове от 2021 до 2023 г. Предварителните изчисления на клуба показват, че приемането на тези поправки може да доведе до загуби на валутни приходи за украинската икономика на стойност почти 1,7 млрд. евро”, се подчертава в съобщението.

Оттам държат да отбележат, че подкрепата за тези предложения може да се отрази в значителна степен за сдържането на руската агресия – с всяко трудно отработено, но неполучено 1 евро около 25 евроцента няма да стигнат до украинските защитници на предната бойна линия под формата на закупени боеприпаси или осигуряването на финансово или друго подпомагане.

Украинските яйца, пилешко и захар в потреблението на ЕС не надхвърлят 3 на сто
4561
 

Последни материали
Виж
Програмата е одобрена през 2023 г.
Първи плащания от 1,5 млн. лева по рибарската програма до 2027 г.
Европейски индекс
България е далеч от държавите-бавачки в контрола на храни и вейпове
Най-сигурните поливки идват отгоре
С литургии и молебен за дъжд фермери от Раковски призоваха небето да вали
Стопанството е под протекция вече 10 г.
Пореден опит да се затвори единствената ферма за норки чрез промени в закона
Кандидатстването е до 19 юни
Еврокомисията търси партньори за 12 информационни центрове в България
Промените влизат в сила 3 месеца след обнародване на закона в „Държавен вестник“
Гражданите и бизнеса вече няма да са "куриери" на кадастрални документи между държавните институции и съдилищата
Свързани материали
Виж
През 2024 г.
Обединеното кралство е основният партньор за износ на селскостопански стоки от ЕС
Лесотехнически университет
Аржентинският опит в no till земеделието ще бъде представен на 16 май в София
Продажбите на пестициди в ЕС са намалели с още 9% през 2023 г.
Законопроектът е внесен в парламента
Д. Танева иска държавният бюджет да заделя ежегодно 15 млн. евро за „Напоителни системи“
Преценките за културата като рискова свива площите в България и Румъния
Над половината от внасяната царевица в ЕС идва от Украйна
Благодарение на значителния ръст на доставките за ЕС
Австралия подобри рекорда си в износа на рапица през март
Приятели на sinor.bg:  Стоматолог, София | Трактори Кубота | Книжарница | АГРОВЕСТНИК | 
РЕКЛАМА |  КОНТАКТИ |  ЗА НАС |  ОБЩИ УСЛОВИЯ |  ПОЛИТИКА ЗА ЛИЧНИ ДАННИ
Всички права запазени
sinor.bg 2003 - 2025
RSS новини