Начало » Новини » Страната

Експерти на МЗХ прецизират условията и начина на стопанисване на държавните язовири

Синор.БГ / 05.03.2024 г.
Експерти на МЗХ прецизират условията и начина на стопанисване на държавните язовири

Първото заседание на създадената със заповед на министър-председателя акад. Николай Денков междуведомствена работната група за прецизиране на нормативната уредба за управление на комплексните и значими язовири в България се проведе днес в Министерството на земеделието и храните.

Според заповедта на министър-председателя Денков от 20.02.2024 г. в срок до два месеца трябва да бъде разработен проект на акт на Министерския съвет, заедно с мотиви към него и предварителна оценка на въздействието. Целта е текстовете да уточнят реда и условията за стопанисване и управление на язовирите, които са публична държавна собственост, и предоставянето на тези функции на държавните търговски дружества.

По време на срещата заместник-министърът на земеделието и храните Георги Тошев заяви, че е важно своевременното разработване на този нормативен акт предвид стратегическото значение на язовирите, тяхното значение за напояването, енергетиката и водоснабдяването.

От своя страна заместник-министърът на енергетиката Николай Николов подчерта, че освен конкретизирането на условията и начина на стопанисване на язовирите, с нормативни актове следва да бъде уредено и предоставянето на значимите язовири на съответните държавни дружества.

В срещата участваха представители на Министерски съвет, Министерството на енергетиката, Министерството на земеделието и храните, Министерството на околната среда и водите, Министерството на икономиката и индустрията, Министерството на финансите, Министерството на регионалното развитие и благоустройството, „Напоителни системи“ ЕАД, НЕК ЕАД, Държавно предприятие „Управление и стопанисване на язовири“, Български ВиК холдинг.

Участниците в заседанието решиха до две седмици да бъдат подготвени конкретни текстове и те да бъдат обсъдени на следваща среща на работната група.

Експерти на МЗХ прецизират условията и начина на стопанисване на държавните язовири
7119
 

Последни материали
Виж
„Напоителни системи“ спира възстановяването на дигата на Телки дере по искане на кмета на село Гелеменово
На всеки, който дойде да си го прибере от полето преди очакваните студове
Фермерите в Украйна стигнаха дотам да раздават безплатно зелето
Заради недостатъчни данни за контрол въпреки липсата на нови огнища на чума
Удължиха забраната за износ на овце и кози от Румъния за ЕС до 30 юни
Доставките на ечемик за трети страни са скочили над 2 пъти
Темпото на износ на мека пшеница от ЕС почти догони това от миналия сезон
В петък Турция плати над 33 милиона евро подпомагане за стопаните
В Палестина 90 процента от земеделските семейства бедстват
Свързани материали
Виж
Водите се изпускат контролирано
Наводненията в Благоевградско и Кюстендилско не са причинени от „Напоителни системи“
Бюджетната програма за стратегически инвестиции 2026-2028 г.
Държавата заделя едва 10 млн. евро за ремонт на язовири до 2028 г.
Напоителни системи ЕАД вдига капитала
Язовир Чаталка и още три недовършени обекта ще бъдат възстановени за напояване
Важно!
За юли фермерите ще получат още 10 млн. куб. метра вода за напояване
Среща в МС
Кабинетът обещава още в края на април мерки за достъп до вода за фермерите
Мнението на бранша
Фермери: С 400 кубика вода може да произведете над 2 тона домати и само 1 киловатчас ток
Приятели на sinor.bg:  Стоматолог, София | Трактори Кубота | Книжарница | АГРОВЕСТНИК | 
АВТОРИ |  РЕКЛАМА |  КОНТАКТИ |  ЗА НАС |  ОБЩИ УСЛОВИЯ |  ПОЛИТИКА ЗА ЛИЧНИ ДАННИ
Всички права запазени
sinor.bg 2003 - 2025
RSS новини