Начало » Новини » Страната

От 20 март стопаните кандидатстват по държавната помощ заради войната в Украйна

Синор.БГ / 28.02.2024 г.
От 20 март стопаните кандидатстват по държавната помощ заради войната в Украйна

От 20 март до 9 април 2024 г. земеделските стопани могат да кандидатстват по схемите за държавни помощи „Помощ в подкрепа на ликвидността на земеделски стопани за преодоляване на негативното икономическо въздействие на руската агресия срещу Украйна“ и „Помощ в подкрепа на ликвидността на земеделски стопани, производители на зърнени и маслодайни култури, за преодоляване на негативното икономическо въздействие на руската агресия срещу Украйна“. Това бе решено днес от Управителния съвет на Държавен фонд „Земеделие“ (УС на ДФЗ) в изпълнение на поетите ангажименти от страна на Правителството, в подписаното споразумение със земеделците.

Заявленията за подпомагане се подават в Общински служби земеделие (ОСЗ) към Областна дирекция “Земеделие“ на Министерство на земеделието и храните (МЗХ) по постоянен адрес на физическото лице (при кандидатстване на ФЛ) и по седалището на едноличния търговец или юридическото лице (при кандидатстване на ЕТ и ЮЛ).

Помощта се предоставя под формата на преки безвъзмездни средства на земеделски стопани от първичното селскостопанско производство за компенсиране на част от повишените разходи за производство.

На подпомагане подлежат животновъди, отглеждащи едри и дребни преживни животни, пчелни семейства, производители на плодове и зеленчуци, винени лозя, маслодайна роза, тютюн, пшеница, царевица, ечемик, слънчоглед и рапица.

Максималният размер на подпомагане за един кандидат в сектор „Зърнопроизводство“ е до 55 000 лв.

Максималният интензитет на помощта е до 280 000 евро (547 632 лв.) на предприятие с дейност в първичното производство на селскостопански продукти. Той се прилага за целия период на действие на Временната рамка (март 2022 г.- юни 2024 г.) и се взема предвид размерът на всички получени помощи от земеделския стопанин съгласно нея.

Срокът за изплащане на помощта е до 22 април 2024 г. след постановяване на положително решение на Европейската комисия за съвместимост с правилата в областта на държавните помощи по двете нотификации и след утвърждаване на бюджет по схемите на УС на ДФЗ.

От 20 март стопаните кандидатстват по държавната помощ заради войната в Украйна
22290
 

Последни материали
Виж
ФАО: Пазарите на зърнени култури остават добре снабдени, но има несигурност
САЩ върнаха пълномасленото мляко в училищните програми за хранене
Оптимална схема за засаждане на краставиците на открито
Иван Палигоров е назначен за заместник-министър на земеделието и храните
Закупени са 50 000 тона при планирани 60 000 с доставка до 3 август
Соевият шрот поскъпна рязко на международния търг в Южна Корея
Рапицата обаче засега не го усеща, а за пролетната сеитба се оказа добре дошъл
Сухият април се отрази зле на есенното зърно във Великобритания
Свързани материали
Виж
Очертава се понижаване на добивите, най-вече при царевицата
Забавената сеитба вкарва късните пролетни култури в Украйна в рисковата зона
Засети са едва 10 на сто от площите с царевица и 13 на сто със слънчоглед
Пролетната сеитба в Украйна изостава от миналогодишния график
Според Тел Авив няма доказателства
Киев е сърдит: Израел отново купува от Русия откраднато зърно
Приходите през първото тримесечие са скочили със 74 на сто на годишна база
Месечният износ на яйца от Украйна изкачи 5-годишен връх през март
В ЕС са доставени над 30 на сто, в страните от Близкия изток – над 25 на сто
В Украйна отчитат слаб спад в износа на птиче месо през миналата година
След ръста в цените на петрола, растителните масла и местния слънчоглед
Слънчогледовото масло поскъпна в украинските пристанища до 4-годишен връх
Приятели на sinor.bg:  Стоматолог, София | Трактори Кубота | Книжарница | АГРОВЕСТНИК | 
АВТОРИ |  РЕКЛАМА |  КОНТАКТИ |  ЗА НАС |  ОБЩИ УСЛОВИЯ |  ПОЛИТИКА ЗА ЛИЧНИ ДАННИ
Всички права запазени
sinor.bg 2003 - 2026
RSS новини