В момента на световните пазари царевицата с произход от Украйна се продава с около 20 долара за тон по-евтино от произведената в САЩ и Аржентина, а подобно ценово изкривяване е необичайно и накара украинските фермери да започнат да задържат продажбите на зърнената култура, обявиха експерти на аналитичния център на кооператива „ПУСК”, създаден от Общоукраинския селскостопански съвет, цитирани от електронното издание АПК-Информ. „Участниците на украинския пазар се опасяват, че на международните пазари ще нарасне предлагането на царевица от Аржентина и тогава условията за продажба на зърнената култура от Украйна ще се влошат. Сега цените на зърнената култура на база CIF (с включени застраховка и транспорт – бел. ред.) рязко поеха надолу, защото предлагането на украинска царевица е голямо, а търсенето ѝ е слабо. На пазарите в Европа екраинската зърнена култура се търгува приблизително по 200-210 долара за тон, докато царевицата с произход от САЩ – по 220 долара за тон. Разликата от 20 долара за тон е необичайно голяма. Украинската царевица е прекалено евтина на международните пазари спрямо американското и аржентинското зърно и за такъв дисбаланс няма обективни причини”, посочват анализаторите.
Освен това пазарът СРТ (с доставка до купувача – бел. ред.) в Украйна засега не е търговски активен и мнозина фермери задържат царевицата, тъй като не искат да я продават на ниски цени. В пристанищата на Одеса офертите за зърнената култура на база СРТ са между 147 и 155 долара за тон, а в малките пристанища на Дунав – 150-155 долара за тон.
„Големите играчи на пазар прекратиха търговията с царевица, на пазара са активни малките и средните търговци. Тъй като цените на база СРТ са толкова ниски, че търговията с царевица е губеща за обикновения фермер, мнозина са готови да отложат продажбата ѝ до лятото или дори да я прехвърлят за другия сезон. И макар в Украйна да има значителни запаси от царевица (около 1 млн. тона), достъпните за продажба количества са съвсем друг въпрос”, коментират експертите.