Начало » Важно за фермера » Гори и екология

Пуснаха един тон трикилограмови шарани в язовир „Студен кладенец“

Синор.БГ / 24.01.2024 г.
Пуснаха един тон трикилограмови шарани в язовир „Студен кладенец“

Третият по големина язовир в страната „Студен кладенец“ беше зарибен от Съюза на ловците и риболовците в България с един тон трикилограмови шарани. На събитието присъстваха председателят на организацията инж. Васил Василев, изпълнителният директор на ИАРА д-р Николай Георгиев, зам.-изпълнителният директор на ИАРА Ясен Киров, председателят на общинския съвет на Момчилград Ерсин Юмер, председателите на ЛРС-Кърджали Васил Дончев, на ЛРС-Ямбол Стоян Стоянов и на ЛРС-Момчилград Танер Идриз, както и представители на областната дирекция на Изпълнителната агенция по рибарство и аквакултури.

Условията за зарибяването бяха отлични. Температурата бе около 5 градуса, а водата хладка, което се оказа благоприятно за над 350-те шарана. Умишлено бе избран зарибителен материал с такива големи размери, за да се намали риска от нападения от хищници и да се увеличи шансът за оцеляване на рибите.

Времето също не бе случайно, в следващите месеци тези риби ще хвърлят хайвера си и ще умножат популацията на шарани във водоема.

По време на събитието бе обявена и идеята за въвеждане на режим хвани-пусни, с което ще се гарантира развитието на трофейни екземпляри и ще подобри здравословният статус на рибите.

През февруари ще бъде обявено и общественото обсъждане на предложението. С това действие ще се гарантира и ефективен контрол при борбата с бракониерските прояви.

ИАРА пое ангажимент да засили контрола в района, като в борбата с нерегламентираните прояви ще бъдат включени и термокамери и дронове.

Пуснаха един тон трикилограмови шарани в язовир „Студен кладенец“
48806
 

Последни материали
Виж
Напоителни системи ЕАД вдига капитала
Язовир Чаталка и още три недовършени обекта ще бъдат възстановени за напояване
Заседанието е на 22 септември
Земеделските министри в ЕС обсъждат спорната ОСП 2028-2034 г.
Втора част за плащанията в миналогодишната кампания
Едва 69 млн. лв. са преведени за плодове и зеленчуци през 2024 г.
Димитър Чолаков и приемствеността в семейния агробизнес
Първа част от справката на ДФЗ
Агросекторът получи близо 2 милиарда лева по директните плащания през 2024 г.
Земеделците ще заложат на бутикови култури
Людмил Работов: Ще намалим площите с рапица, ако въобще имаме шанс да я засеем
Свързани материали
Виж
Отличници
Близо половината от бюджета на рибарската програма ще се договори до края на годината
Турция откри риболовния сезон 2025-2026, очаква се износа да достигне 2 милиарда долара
ИАРА
Купуват патрулни лодки за борба с нелегалния риболов
Решения на Министерския съвет
Вдигат таксите за риболов
Стартира прием на проекти за нарязване на риболовни кораби на скрап
Нормативни промени
Първите изкупвачи на риба ще доказват минимален оборот от 200 хиляди евро
Приятели на sinor.bg:  Стоматолог, София | Трактори Кубота | Книжарница | АГРОВЕСТНИК | 
АВТОРИ |  РЕКЛАМА |  КОНТАКТИ |  ЗА НАС |  ОБЩИ УСЛОВИЯ |  ПОЛИТИКА ЗА ЛИЧНИ ДАННИ
Всички права запазени
sinor.bg 2003 - 2025
RSS новини