Начало » Новини » Света
24.01.2024 г.

Метеорологичните крайности в ЕС тормозят есенниците

Валежи заблатиха нивите на север, суша мори растенията на юг
Метеорологичните крайности в ЕС тормозят есенниците

Мекото време в края на декември в Европейския съюз отстъпи място на студове в северните държави-членки, а резките бързи промени не се отразяват добре на посевите с есенници, става ясно от доклада за януари на Европейската агенция за наблюдение на селскостопанските ресурси (MARS). В Дания бързото понижаване на температурата, съпроводено от силни дъждове, доведе до замръзване на заблатените ниви и увреждане на посевите с есенници. Подобни ниски температури в края на декември и началото на януари нанесоха щети на есенниците в Естония, Латвия и Литва, където снежната покривка се оказа доста тънка.

В Нидерландия силните валежи през декември продължиха да пречат на провеждането на есенната сеитба. В Германия, Австрия, Чехия и Полша прекомерните валежи заедно с бързото топене на снега заради високите температур доведоха до заблатяване на нивите и до наводнения по места. В Словения, Словакия, Унгария, Румъния и Италия обаче не бяха отчетени значително неблагоприятно въздействие върху есенниците.

Същевременно в средиземноморските държави от ЕС бе отчетен недостиг на валежи, по-конкретно в Испания, в централна и южна Италия, Гърция, Кипър, както и в югозападна Румъния. В Италия и Испания сухото време се отрази неблагоприятно на посевите с твърда пшеница, задържайки ранното развитие на растенията. В Кипър сушата и рекордно високите температури на въздуха оказаха неблагоприятно въздействие върху развитието на посевите с ечемик.

Метеорологичните крайности в ЕС тормозят есенниците
5700
 

Последни материали
Виж
Оторизирани са над 8 млн. лева
142 061 био пчелни семейства са заявени за подпомагане от 763 кандидати през 2024 г.
Почти 15 000 дка гори са опожарени върхово
Горските пожари през 2024 г. са засегнали площ от 170 000 дка в страната
ОИСР успешно приключи прегледа на политиките в българското земеделие
Очертаващият се недостиг от новата реколта в Украйна подкрепя цените
Германия разшири с над 2 на сто засетите площи с есенна рапица
Промени в последния момент
Отпада изискването да се заявяват правни основания за поливни площи
В агенцията за градушки те са 22%
482-ма пенсионери работят в администрациите към МЗХ
Свързани материали
Виж
„Напоителни системи“
На 28 април определят графиците за напояване за май
Секторът на дребен рогат добитък се срива
Българското месо от овце и кози е по-малко от това, което внасяме
Какви цветя да засадим до краставиците за по-добра реколта
Магнело ЕК – сигурна защита за здрава пшеница
С малко над литър концентрат пръскам 5 дка за три часа
Рангел Янакиев: Колесната пръскачка за хербициди Манкар-Рол замени 5 работници, изплати се за 6 месеца
Какви са символите, обичаите и традициите на християнския празник
Честито Възкресение Христово!
Приятели на sinor.bg:  Стоматолог, София | Трактори Кубота | Книжарница | АГРОВЕСТНИК | 
РЕКЛАМА |  КОНТАКТИ |  ЗА НАС |  ОБЩИ УСЛОВИЯ |  ПОЛИТИКА ЗА ЛИЧНИ ДАННИ
Всички права запазени
sinor.bg 2003 - 2025
RSS новини