Над 30 души са подложени на медикаментозно лечение поради заразяване с трихинелоза в резултат на нерегламентирана търговия с месо от отстреляно диво прасе в района на село Медени поляни, община Велинград в област Пазарджик, и на производството и консумацията на термично непреработени месни продукти, съобщиха от Българската агенция за безопасност на храните. След сигнала от дома на собственика са иззети и насочени за унищожение откритите непродадени 30 килограма месни продукти. Проучването за нерегламентирано разпространение на неизследвано месо от дивеч в района продължава.
От ръководството БАБХ напомнят, че консумацията на неизследвано месо от диво прасе или на месо, за което лабораторните тестове не са приключили, представлява сериозна опасност за здравето на потребителите. От агенцията се обръщат с молба към ловците от цялата страна и особено към ръководителите на ловните дружинки да не подценяват опасността от трихинелоза и припомнят за пореден път, че тяхна отговорност и задължение е да изпращат проба от всяко отстреляно диво прасе за изследване в акредитирана лаборатория. Едва след приключване на анализа, доказващ отсъствие на трихинела, месото може да бъде предоставяно за консумация съгласно правилата. От БАБХ подчертават също, че дори консумация на свинско месо от прасета, отглеждани в домашни условия, носи известен риск.
В разгара на активния ловен сезон 2023-2024 г. броят на положителните проби за трихинела при дивите свине е увеличен значително, изтъкват от ведомството. По данни от мобилното приложение на БАБХ „Модул лов“, в което се отразяват резултатите от всяко законно отстреляно диво прасе, от 1 октомври 2023 г. са отстреляни 7732 животни, като при 113 е доказано наличието на паразитното заболяване., а за цялата 2023 г. положителните случаи са 121. Засегнатите области са Благоевград, Велико Търново, Кърджали, Кюстендил, Ловеч, Пловдив, Сливен, Смолян, Стара Загора и Хасково, като най-много случаи са установени в областите Кърджали – 41, Хасково - 19 и Смолян – 12.
От БАБХ съветват потребителите да закупуват и консумират храни само от регламентирани производители и предупреждават, че пазаруването от нерегламентирани търговци, включително и онлайн, е рисково. Вероятността месото, месните продукти, млякото и млечните продукти, яйцата да не са били подложени на ветеринарно-медицински контрол е сериозна, което от своя страна е предпоставка за здравен риск при консумацията на такива храни.