Начало » Новини » Страната

Експерти на МЗХ представиха мерките за подпомагане на био сектора

Предвидени са още информационни събития, обучения и семинари
Синор.БГ / 06.12.2023 г.
Експерти на МЗХ представиха мерките за подпомагане на био сектора

Информационната кампания „Призвание: БиоЛогичен!“ на Министерството на земеделието и храните събра близо 2 500 участници. Събитията обхванаха 56 населени места, половината от които са в селски райони, съобщиха от Министерство на земеделието и храните.

В инициативата, която се проведе съвместно с Националната служба за съвети в земеделието и Областните дирекции по земеделие, като лектори се включиха авторитетни преподаватели, съветници, биологични фермери и контролиращи лица, които да обяснят процесите, с цел придобиване на цялостна представа за биологичния сектор. Участие взеха земеделски стопани, служители на областни и общински служби по земеделие, представители на общинска администрация и на контролиращите фирми и други заинтересовани лица.

Целта на кампанията беше да се обяснят и популяризират ползите от биологичното производство, както и да се привлекат повече  фермери за преминаване от конвенционално към биологично производство.

По време на събитията участниците бяха запознати с основните правила и задължения при биопроизводството, възможностите за подпомагане по Стратегическия план за развитие на земеделието и селските райони (2023 - 2027 г.) и с различни информационни източници, от които бъдещите стопани могат да почерпят детайлна информация за този вид производство.

Обсъдени бяха ползите за околната среда и биоразнообразието от прилагането на биологични методи в селското стопанство, както и полезността за здравето на човека. Обърнато беше внимание, че освен подпомагането по Стратегическия план, което е свързано с компенсаторните плащания за „Биологично растениевъдство“, „Биологично животновъдство“ и „Биологично пчеларство“, биопроизводителите в преход или вече сертифицираните са приоритетни и по отношение на интервенциите за малки и нови стопанства, инвестиции в модернизация и конкурентоспособност на стопанствата, преработка на селскостопански продукти,къси вериги на доставка, трансфер на знания и други.

Припомняме, че инициативата е част от мерите на МЗХ за увеличаване на био площите, повишаване на консумацията на биологични храни и продукти, стимулиране на търсенето и гарантиране на доверието на потребителите в  страната, които са свързани и с европейските цели. През септември бяха проведени и инициативите „Седмица на биохраните в българските магазини“ и „Дни на отворените врати в 6 биологични стопанства в цялата страна“.

Екипът на МЗХ предвижда провеждането на множество информационни събития, обучения и семинари за био сектора.

Експерти на МЗХ представиха мерките за подпомагане на био сектора
4945
 

Последни материали
Виж
Слаб интерес
Само един проект за популяризиране на пчелния мед е подаден през 2025 г.
Бобови, зърнени, кръстоцветни
Сидерати за обогатяване на почвата в лозята
Евростат
Близо 12% от работещите у нас са в риск от бедност
FAO: Деградацията на земята намалява добивите и застрашава милиарди хора
Проектобюджет 2026 г.
При предсрочно връщане на работа парите за майчинство се вдигат от 390 лева на 675 лв.
Персоналът се топи от 65 на 60
Съкращават хора от Службата за съвети в земеделието, за да работят в МЗХ
Свързани материали
Виж
Тарифа на БАБХ - продължение
Десетки такси и проверки надуват цените на биохраните
Въвеждат се санкции за социални нередности
В наредбата за Натура 2000 увеличат с 20% субсидиите за по-големи био растениевъди
Гръцките фермери няма да получат пари докато не приключи разследването на OLAF
Лесотехническият университет е съорганизатор на конференция за борба с инвазивните чужди видове
Обнародвани са промени в Наредба № 5/2018 г.
Биологичните производители вече имат две дати за годишен отчет
Писмо: Как умира българското овцевъдство
Ако държавата приложи ваксина срещу шарката, нека национализира овцефермите!
Приятели на sinor.bg:  Стоматолог, София | Трактори Кубота | Книжарница | АГРОВЕСТНИК | 
АВТОРИ |  РЕКЛАМА |  КОНТАКТИ |  ЗА НАС |  ОБЩИ УСЛОВИЯ |  ПОЛИТИКА ЗА ЛИЧНИ ДАННИ
Всички права запазени
sinor.bg 2003 - 2025
RSS новини