Начало » Новини » Страната

Договорени са нови 11 проекта на стойност 5,8 млн. лв. в областта на иновациите

Синор.БГ / 01.11.2023 г.
Договорени са нови 11 проекта на стойност 5,8 млн. лв. в областта на иновациите

Заместник-министърът на земеделието и храните Таня Георгиева сключи нови 11 договора с одобрени оперативни групи за реализация на новаторски проекти на стойност 5.8 млн. лв. по подмярка 16.1 „Подкрепа за сформиране и функциониране на оперативни групи в рамките на ЕПИ“, съобщиха от агроведомството. Това са първите договори, които МЗХ сключва електронно по мерките от Програмата.

Договорираните проекти предвиждат сътрудничество между 70 земеделски стопани и екипи от учени, преподаватели от университети и представители на научни институти. Това са Университетът по хранителни технологии – Пловдив, Тракийският университет - Стара Загора, Научният център по животновъдство и земеделие – Смолян, Институтът по земеделие -  Кюстендил, Институтът по почвознание, агротехнологии и защита на растенията „Никола Пушкаров“ – София, Институтът по криобиология и хранителни технологии и Институтът по роботика към БАН. Участие в реализацията на проектните предложения ще имат и представители на 5 юридически лица с нестопанска цел в сферата на селското стопанство, 2 преработвателни предприятия и 5 консултантски организации.

Одобрените проектни предложения с потенциал за иновации са за:

Създаване на модел на малка семейна ферма, осигуряваща доход за хора в планински райони, който ще се реализира в Родопите;

Изследване на количеството парникови газове, които се отделят в животновъдните ферми при използване на различни типове фуражи с цел намаляване на вредните емисии;

Създаване на мобилно приложение за популяризиране на местна животновъдна дейност и предлаганите продукти от нея в селските райони сред крайните потребители;

Изпитване на нови сортове овощни култури в отговор на негативно променящите се климатични условия;

Разработване на система за дистанционно наблюдение и направляване на животни при паша;

Прилагане на нова технология за прецизно овощарство, свързана с точно определяне на моментите за прилагане на мерки за растителна защита като по този начин се редуцира употребата на инсектициди и фунгициди;

Използване на пробиотици в овцевъдството като алтернатива на антимикробни вещества за ограничаване на кръстосаната резистентност;

Разработване на имунопрофилактична програма за кози, отглеждани при различни технологии (интензивно, екстензивно);

Внедряване на нова икономически, социално и екологично ефективна технология за оранжерийно зеленчукопроизводство, базирана на биологични и нехимични методи и средства за контрол на доматения миниращ молец и др.

С предложеното изменение в Стратегическия план 2023-2027 г. е предвидена възможност за заделяне на допълнителни средства, въз основа на които сключените договори да се изпълнят в срок до първата половина на 2026 г., както е предвидено в одобрените проектни предложения.

В кратки срокове предстои МЗХ и ДФ „Земеделие“ до организира и встъпително обучение за одобрените бенефициенти. Целта е успешно изпълнение на проектите с потенциал за иновации.

Припомняме, че до момента по подмярка 16.1 „Подкрепа за сформиране и функциониране на оперативни групи в рамките на ЕПИ“ са сключени общо 31 договора на стойност над 17 млн. лева, от тях 20 договора са от първия прием на по подмярката.

Договорени са нови 11 проекта на стойност 5,8 млн. лв. в областта на иновациите
3816
 

Последни материали
Виж
При значително увеличение на вноса и слаб спад в производството
Тенденцията на ръст в потреблението на месо в Германия продължава
При също толкова нападения от защитения вид за януари и февруари общо
Мечките в Смолянско се досъбудиха, регистрирани са 10 щети през март
Според проучване на института за социални изследвания към КНСБ
Великденската трапеза у нас тази година излиза с около 11 на сто по-скъпо
Честито Воскресение Христово
Бог обича земеделците, поверил им е земята
Великден – традиции и обичаи
Честито Възкресение Христово!
В частни сделки и на търгове са договорени значителни количества
Южна Корея използва спада на цените за покупки на пшеница и царевица
Свързани материали
Виж
Приятели на sinor.bg:  Стоматолог, София | Трактори Кубота | Книжарница | АГРОВЕСТНИК | 
АВТОРИ |  РЕКЛАМА |  КОНТАКТИ |  ЗА НАС |  ОБЩИ УСЛОВИЯ |  ПОЛИТИКА ЗА ЛИЧНИ ДАННИ
Всички права запазени
sinor.bg 2003 - 2026
RSS новини