Увеличават си сигналите за щети, нанесени от защитения вид кафява мечка в населените места в област Смолян, става ясно от отчета на Регионалната инспекция за околната среда и водите в Смолян. Само през септември са извършени 52 проверки по сигнали за щети върху селскостопанско имущество или домашни животни, нанесени от мечки, а за август те са били 29.
На територията на община Смолян има 3 щети в землището на село Арда, по 2 в селата Горна Арда, Могилица, Чокманово, Мугла, Турян и Широка лъка, а по една – в селата Билянска, Чеплетен, Сивино, Славейно, Левочево, Гела и Требище, както и една щета в Смолян. В община Баните най-много са нанесените щети в село Глогино – 5, а по една са те в селата Давидково, Планинско, Сливка, Вълчан дол и Босилково. В община Девин, най-много са сигналите за щети в града – 5, 3 са в Осиково, 2 в Грохотно и един в Беден. Регистрирани са по една щета в чепеларското село Павелско и в боринското село Ягодина. Две са щетите в доспатското село Любча. И в община Златоград има сигнали за мечи нападения – едно в село Долен, 2 в Аламовци и едно в Златоград. За сравнение – над 3 пъти по-малко, или 16 сигнала за мечи нападения, са регистрирани в област Смолян през септември миналата година.
При проверките е установено, че всички щети са нанесени от кафява мечка.
През септември ловец отстреля кафява мечка, след като животното бе нанесло множество щети и нападало добитъка на фермери край смолянското село Арда. Само за последните месеци стръвницата бе нападнала 10 телета и 11 овце. Мечката е отстреляна след поискано разрешение от Държавното горско стопанство „Смилян” до министерството на земеделието и храните.
През юни също бе отстреляна проблемна мечка в землището на село Полковник Серафимово в община Смолян. Тя бе убита от правоспособен ловец, който притежава необходимите документи за отстрел на мечката, отново след поискано разрешение от ДГС „Смилян” до министерството.