Начало » Новини » Страната
10.10.2023 г.

Недостигът на влага оряза силно засетите площи с пшеница в южна Украйна

Рапицата на 10 000 хектара вече загина
Недостигът на влага оряза силно засетите площи с пшеница в южна Украйна

Към 3 октомври в Украйна с есенна пшеница са засети 1,743 млн. хектара, което е едва 40% от планираните площи, сочат оперативни данни на министерството на селскостопанската политика на страната, цитирани от пресслужбата на Комисията по въпросите на селскостопанската и поземлената политика във Върховната рада на Украйна, съобщи електронното издание АПК-Информ.

Основната причина за изоставането е значителният недостиг на влага, който бе отчетен през август и септември на почти цялата територия на Украйна. „Така в южните области заради недостига на влага почти не бе засявана пшеница: в Одеска област към посочената дата бе засято 8% от планираното, в Николаевска – 12%, в Херсонска – 13%”, се посочва в съобщението на комисията. В Одеска област преди 2 седмици сеитбата на пшеница на практика бе прекратена заради сушата при 3% засети площи от планираните, обяви тогава началникът на отдела за селскостопански стоки в областното военно управление Ала Стоянова пред обществената украинска телевизия. Стоянова изтъкна, че ако до 2 седмици паднат дори минимални количества дъжд, сеитбата ще продължи, в противен случай няма да се очаква дори достигането на средни показатели, тъй като не е ясно дали зърното, засято в тези условия, изобщо ще поникне при положение, че обикновено пропада. Тогава тя подкрепи думите с данни за вече пропаднали 10 хил. хектара с рапица. „В обстановка с недостатъчно влага рапицата пониква само на ниви с осигурено напояване или на такива с използвани технологии за задържането ѝ. На всички останали рапицата загина”, уточни началникът на отдела.

Към 3 октомври в Украйна най.много площи с есенна пшеница са засети в Днепропетровска област (206,8 хил. хектара, в Полтавска (164,7 хил. хектара) и в Кировградска (162 хил. хектара). По темпо на сеитбата водят Сумска област с 87% от планираните площи и Волинска област с 80%.

Необходимо е да се припомни също, че от Украинския хидрометеорологичен център вече обявиха изтичането на оптималните срокове за сеитбата на есенниците в страната. 

Недостигът на влага оряза силно засетите площи с пшеница в южна Украйна
5638
 

Последни материали
Виж
Украйна моли ЕС да санкционира вносители от южна Азия заради краденото зърно
Хлебната пшеница поскъпна на търговете в Южна Корея и Бангладеш
Не е бил издаден и превозен билет за транспортирането
Задържаха камион с близо 14 кубика незаконна дървесина в Смолянско
Бързата реакция на местните жители в Росен предотвратила по-големи щети
Пожари от мълнии унищожиха 400 декара житни култури в Пазарджишко
Предстои оценка на загубите и от последните градушки
Отварят държавната помощ за компенсиране на щети от неблагоприятни климатични събития
Доклад на Синор.БГ
През седмицата: Някои земеделци вече са фалирали, но не знаят
Ще отпадне ли забраната за манкозеб?
Свързани материали
Виж
Със средно 213 килограма от декар пшеница и 274 килограма ечемик
Доста под миналогодишните са добивите от зърно в Украйна в началото на жътвата
Главния изпълнителен директор на Yara проучва възможностите за бизнес в Украйна
От началото на сезона обаче е отчетено значително отстъпление
Износът на царевица от Украйна надхвърли 1 милион тона през юни
Няма решение за търговията с Украйна
Аграрните министри в ЕС обсъдиха защита на фермерите при внос от трети страни
Лошото качество ще наложи увеличаване на вноса на брашно и хлебно зърно
Пшеничната реколта в Украйна ще се срине до едва 20 милиона тона
Чрез малкия брой класове на квадратен метър вследствие на слабото братене
Пролетните студове и недостигът на влага натискат добивите от пшеницата в Украйна
Приятели на sinor.bg:  Стоматолог, София | Трактори Кубота | Книжарница | АГРОВЕСТНИК | 
РЕКЛАМА |  КОНТАКТИ |  ЗА НАС |  ОБЩИ УСЛОВИЯ |  ПОЛИТИКА ЗА ЛИЧНИ ДАННИ
Всички права запазени
sinor.bg 2003 - 2025
RSS новини