Извън промените в устройствения правилник на Националната служба за съвети в земеделието (НССЗ) министърът на земеделието Кирил Вътев предлага към тази служба да бъдат назначени на срочни трудови договори 120 експерти, които изцяло да поемат консултантските услуги за малкия и средния бизнес. Това е записано проектопостановление на Министерския съвет, по което до 6 ноември земеделците могат да дават предложения.
В мотивите се посочва, че те ще поемат онези дейности, които са свързани с експерти услуги, разписани в Програмата за развитие на селските райони (ПРСР 2014 – 2020 г.) плюс мярка 2 „Консултантски услуги, услуги по управление на стопанство и услуги по заместване в стопанство“ на Стратегическия план за развитие на земеделието и селските райони за програмен период 2023 – 2027 г. (СПРЗСР 2023 – 2027 г.). Припомняме, че тези извънщатни бройки съществуваха и през стария програмен период, но те не можеха да бъдат запълнени до 120 души за цялата страна, тъй като парите им за заплати в някои областни служби не достигаха.
Средствата за работна заплата и за осигурителни вноски, както и цялостната издръжка на тези служителите досега се осигуряваха от средства на НССЗ, получени в резултат на изпълняваните дейности по мярка 143 от ПРСР 2007 – 2013 г. и от ПРСР 2014 – 2020 г. (за изработване на проекти) , т.е разходите се финансират за сметка на средства по сметките за средства от Европейския съюз (ЕС).
Правят се промени и в щата на службата
Според новото постановление средствата за работна заплата и за осигурителни вноски, както и цялостната издръжка на служителите ще се осигурят от средства на НССЗ, получени в резултат на изпълняваните дейности по ПРСР 2014 – 2020 г., в т.ч. мярка 2 „Консултантски услуги, услуги по управление на стопанство и услуги по заместване в стопанство“ и по Стратегическия план, и при спазване на изискванията на съответните мерки от ПРСР 2014 – 2020 г. и интервенции от СПРЗСР 2023 – 2027 г.“, поясняват от агроминистерството.
Средствата за работна заплата и за осигурителни вноски, както и цялостната издръжка на тези служителите досега се осигуряваха от средства на НССЗ, получени в резултат на изпълняваните дейности по мярка 143 от ПРСР 2007 – 2013 г. и от ПРСР 2014 – 2020 г. (за изработване на проекти) , т.е разходите се финансират за сметка на средства по сметките за средства от Европейския съюз (ЕС). Но тези среддства стигаха да бъдат назначени около 60-70 души.
В Стратегическия план обаче, където има интеревнеции за укрепването, развитието и модернизирането на Системата за знания и иновации в селското стопанство, от агроведомството съобщават, че тези до 120 експерти ще бъдат назначени. Припомняме, че голяма част от съветите, които фермерите ще получават, са свързани и със социалната условност - проблематика, която е напълно нова и сложна за бизнеса. Именно затова е важно капацитетът на държавните съветници да бъде достатъчен, така че цялата земеделска общност и малките фермери да получат адекватна информация. Защото във всеки SWOT-анализ като огромен пробем се сочи липсата на информация от страна на държавата към фермерите. Всички очаквахме при този огромен бюджет за консултантски услуги най-после да има средства за повече съветнически услуги.