Докато ситуацията при домашните птици се успокои през лятото, вирусът на високопатогенната инфлуенца по птиците продължи да засяга морските птици в Европа, най-вече по крайбрежието. Със започването на есенния миграционен сезон защитата на домашните птици и други селскостопански животни от диви птици трябва да бъде приоритетна. Биологичната сигурност във фермите за кожени животни следва да бъде засилена.
Между 24 юни и 1 септември 2023 г. са докладвани огнища на HPAI при домашни (25) и диви (482) птици в 21 европейски държави, според последния доклад за инфлуенцата по птиците на Европейския орган за безопасност на храните (ЕОБХ), Европейския център за профилактика и контрол на заболяванията (ECDC) и референтната лаборатория на ЕС (EURL).
Дивите и домашните месоядни животни продължават да бъдат най-засегнатите видове бозайници, като Финландия съобщава за 26 огнища във ферми за кожи, в които се отглеждат американски норки, червени и арктически лисици и обикновени еноти. Най-вероятният източник на заразяване е контактът с диви чайки, но не може да се изключи напълно предаването на инфекцията между фермите. Предаването е станало в рамките на фермата, като някои контактни животни не са показали никакви клинични признаци на инфекция.
Рискът от заразяване с вируса на HPAI в Европа остава нисък за населението като цяло и нисък до умерен за хората, които са изложени по професионален или друг начин на контакт със заразени птици или бозайници (диви или домашни). За да се намали допълнително рискът от заразяване, експертите препоръчват да се избягва излагането на мъртви или болни морски птици или бозайници.
Вече е наличен подобрен радар за птичия грип
Вече действа подобрената версия на Радара за птичия грип на EFSA която е достъпна за всички. Новите функции позволяват на потребителите да проучват седмичните прогнози за вероятността от поява на HPAI сред дивите птици. Потребителите могат да се абонират за получаване на седмични имейли с предупреждения за областите, които ги интересуват. Радарът за птичи грип е тясно интегриран с Инструмента за картографиране на миграцията на EFSA, който показва движението и числеността на 50 вида диви птици, главно водоплаващи, при които е регистриран птичи грип.