В последните два работни дни (на 8 и 11 септември) две от големите браншови организации в селското стопанство – Националната асоциация на зърнопроизводителите (НАЗ) и Българската аграрна камара (БАК), отправиха протестни декларации до премиера и министри от кабинета с искане за спешна подкрепа на българското производство. Поводът е крайно тежкото състояние в добивите от всички земеделски култури, резулат от климатичните промени, както и продължаващата криза в животновъдството. Затова и днес екипът на министъра на земеделието и храните Кирил Вътев ще проведе среща с представители от сектора.
Преди дни Синор.бг публикува исканията на НАЗ, представени в тяхната декларация. Късно вчера с конкретни предложения излезе и ръководството на аграрната камара. В обръщение до министър председателя Николай Денков и министрите на финансите и на зеделието Асен Василев и Кирил Вътев от камарата представиха осем искания за предприемане на необходимите мерки за справяне в условията на криза.
Земеделците настояват да се продължи забраната за внос на слънчоглед от Украйна и да се въведе вето върху вноса на нерафинирано олио, сухо мляко, плодове и зеленчуци, мед и пчелни продукти от черноморската държава.
Второто искане е до 30 септември държавата да изплати пълния размер от 213 млн. лева компенсации на повишените разходи за производство, последвали от войната в Украйна.
На трето място браншът настоява незабавно да се преведат и 20 млн. лева обезщетения за земеделските производители със 100 % пропаднали площи;
Да се осигурят необходимите средства за пренотифициране на съществуващи държавни помощи и за нови държавни помощи, включително за минимални помощи de minimis за производителите на грозде, картофи, малини, оранжерийна продукция и тютюн и за животновъдите и производителите на пчелен мед, както и определянето на конкретни срокове, в които да бъдат изплатени държавните помощи към земеделските производители;
График на изплащане на субсидиите по заявените за подпомагане площи и животни по интервенциите по Стратегическия план по ОСП за кампания 2023;
Да се облекчат условията по интервенциите по Стратегическия план по ОСП, с доказване на произведената продукция по интервенциите за обвързано с производството подпомагане.
Законодателни инициативи свързани с фундаментални въпроси на земеделското производство като напояването, поземлените отношения, засилването на пазарната позиция на земеделските производители в агрохранителната верига и др.
Да има нов модел на комуникация с държавните институции и в частност с политическото ръководство и администрацията на МЗХ, който да елиминира формалните форми на диалог като т.нар. „консултативни съвети“.
За всички е ясно, че тази власт има тежката задача да обира негативите от крайно лежерното и неефективно управление на служебния кабинет, който в продължение на близо година не въведе и една икономически обоснована мярка, която да предпази българските земеделци от ударите на климатичните промени. Дано след днешната среща с екипа на агроведомството браншовите организации стигнат до взаимноизгодни решения, които да са подкрепени и със съответните финансови възможности на страната.