Начало » Важно за фермера » Гори и екология

Горските инвестират в ново оборудване

Югоизточно държавно предпроятие
Синор.БГ / 11.09.2023 г.
Горските инвестират в ново оборудване

Снимка: Министерство на земеделието

Нова техника ще подпомогне устойчивото стопанисване на горите в териториалния обхват на Югоизточно държавно предприятие. Това е посочил заместник-министърът на земеделието Мирослав Маринов при доставката на техниката, която е купена от предприятието в Сливен в изпълнение на проект по Оперативна програма „Околна среда“ 2014-2020 г.

Новите машини са предназначени за работа в горски разсадници, за залесяване и отглеждане на горски култури, за разкъсване на  мъртвата и живата горска настилка, с което се подпомага естественото възобновяване на гората. В шестте държавни горски предприятия се изпълняват такива проекти, като общата им стойност е 60 млн. лв.

Пред медии заместник-министърът обясни, че пожароопасният сезон в горите все още не е приключил. „В момента има много изсъхнала растителност и не сме спокойни от това, че пожароопасният сезон е към края си. Смятаме, че рискът все още е висок и продължаваме да сме в готовност за бърза реакция при възникване на пожари“, информира той. „Пожарите в горски територии са най-голямата опасност за нашата природа, защото  унищожават не само дърветата, но и животните, и растенията, което причинява много сериозни екологични щети“, заяви заместник-министърът. Той уточни, че според лесовъдските практики, след овладяване на стихията, трябва да се изчака 3 години, за да се даде възможност гората сама да се възстанови, ако това не се случи, се прави залесяване.

Относно дървата за огрев на местното население Маринов е припомнил, че предоставянето на дървесина е започнало още през пролетта. „До този момент на територията на Югоизточно държавно предприятие няма проблеми и предоставянето на нужните количества дърва на хората върви ритмично“, подчерта заместник-министърът.

Горските инвестират в ново оборудване
7000
 

Последни материали
Виж
Без ясно очертана тенденция при цените спрямо предишни процедури
Южна Корея закупи на търгове фуражна царевица и хлебна пшеница
Програма на служебния министър
Първи задачи в МЗХ: Инспекции на „магазините за хората“ и одит на горските предприятия
Доставките за Полша обаче са нараснали до рекординте нива от 2022 година
Слабата миналогодишна реколта натисна износа на малини от Украйна
Квелекс® – гъвкавост в приложението за максимален контрол над плевелите
През втората половина на настоящия селскостопански сезон
Доставките на аржентински слънчоглед у нас вдигат вноса и преработката му в ЕС
Унгария съкращава срока за подпомагане на млечни крави заради кризата на пазара
Свързани материали
Виж
Програма на служебния министър
Първи задачи в МЗХ: Инспекции на „магазините за хората“ и одит на горските предприятия
Рапичното масло - единствената суровина за биогоривната индустрия в ЕС от 2030 г.
Нормативни промени
Собствениците на гори получават право на сеч при пожари и бедствия
При над 81 000 проверки са заловени 840 кубика незаконна дървесина
В обхвата на ЮЦДП са задържани 4 МПС и 18 каруци за година
За година са иззети са 9 МПС, 25 каруци и 231 кубика дърва за огрев
В централна северна България отчитат слаба активност на набезите в горите
Акт за категория на земя от 15 лв. на 25 евро
Някои услуги за земеделието поскъпнаха драстично с въвеждане на еврото
Приятели на sinor.bg:  Стоматолог, София | Трактори Кубота | Книжарница | АГРОВЕСТНИК | 
АВТОРИ |  РЕКЛАМА |  КОНТАКТИ |  ЗА НАС |  ОБЩИ УСЛОВИЯ |  ПОЛИТИКА ЗА ЛИЧНИ ДАННИ
Всички права запазени
sinor.bg 2003 - 2026
RSS новини