Начало » Новини » Коментари
30.08.2023 г.

При грешки в плановете за торене и паша фермерите няма да бъдат санкционирани за 2023 г.

Нормативни промени
При грешки в плановете за торене и паша фермерите няма да бъдат санкционирани за 2023 г.

sinor.bg

Поради огромните грешки, допуснати в плановете за паша, зелено торене и др., подадени със заявяването на субсидии през тази година, Министерството на земеделието и храните предлага фермерите да не бъдат орязвани от субсидирането. За целта те ще могат да подадат коригирани планове. Това е записано в проектонаредба, качена за обсъждане на страницата на агроведомството.

Още един проблем при животновъди, кандидатстващи за хуманно отношение

„Предварителната проверка от страна на Държавен фонд „Земеделие“ – Разплащателна агенция на подадените към заявленията за подпомагане документи по чл. 7, ал. 2, т. 6, 7 и 8 от Наредба 4, а именно плановете за управление на хранителните вещества към екосхема за запазване и възстановяване на почвения потенциал - насърчаване на зелено торене и органично наторяване; плановете за паша към екосхема за екстензивно поддържане на постоянно затревените площи и документите, доказващи, че насаждението е в период на плододаване към интервенцията за обвързано с производството подпомагане на доходите за плодове, показва, че част от фермерите не са ги приложили към депозираните заявления за подпомагане в определения за целта триседмичен срок - след 21 юли т.г. Той изтече на 14 август 2023г. Липсата на тези документи ще лиши земеделските стопани от възможността да получат подпомагане по посочените интервенции въпреки изпълнението на всички останали критерии за допустимост”, четем в мотивите на наредбата.

Тъй като 2023 г. е първа година на прилагане на интервенциите с тези изисквания, следва да бъде предоставена допълнителна възможност за кандидатите, заявили за подпомагане съответните екосхеми или обвързано подпомагане,  да получат директни плащания за своя принос към околната среда, както и за производството на продукцията на включените във схемата за обвързано подпомагане плодове.

С предложеното допълнение земеделските стопани, които са заявили екосхемата за запазване и възстановяване на почвения потенциал и екосхемата за екстензивно поддържане на постоянно затревените площи, както и интервенцията за обвързано с производството подпомагане на доходите за плодове по чл. 25, ал. 4 от Наредба № 3 от 2023 г. ще се осигури допълнителна възможност да подадат чрез Системата за подаване на заявления чрез СЕУ плановете и документите по чл. 7, ал. 2, т. 6, 7 и 8 от Наредба № 4 от 2023 г. или да заменят вече подадените планове и документи, в случаите на промяна в обстоятелства и/или последващо установени пропуски след изпращане на горецитираните документи.

В Наредба № 3 от 2023 г., в т. 44 от §1 на допълнителните разпоредби беше дефинирано понятието „органични подобрители на почвата“. Видно от горецитираната дефиниция, "органични подобрители на почвата" са органични подобрители, органични торове, микробиални торове и растителни биостимуланти.

Министерството на земеделието и храните отправи запитване до Института по почвознание, агротехнологии и защита на растенията „Никола Пушкаров“ за възможността за прилагане на органоминерални торове за целите на екосхемата за запазване и възстановяване на почвения потенциал – насърчаване на зелено и огранично торене от Стратегическия план. От институто отговарят с мотивирано становище, че органоминералните торове могат да бъдат използвани и да изпълняват функциите на органични подобрители, когато отговарят на изискванията на чл. 40, ал. 1, т. 2 от Наредба № 3 от 2023 г. Съгласно горепосочената разпоредба, право на подпомагане по екосхемата за запазване и възстановяване на почвения потенциал - насърчаване на зелено торене и органично наторяване, имат земеделски стопани, които прилагат в своите стопанства заедно или поотделно земеделски практики съгласно приложение № 14 от Наредба № 3 от 2023 г. чрез използването на външни органични подобрители на почвата съгласно план за управление на хранителните вещества, изготвен от агроном, по образец, одобрен от изпълнителния директор на ДФЗ и публикуван на интернет страницата на ДФЗ.

С предложената промяна в Наредба № 3 от 2023 г. за условията и реда за прилагане на интервенциите под формата на директни плащания, включени в Стратегическия план, за проверките, намаления на плащанията и за реда за налагане на административни санкции обхватът на понятието „органични подобрители“ се разширява, като в определението се включват и органо-минералните торове. По този начин се оптимизират условията за получаване на подпомагане по гореспоменатата екосхема, като се разширява обхватът на приложимите органични подобрители, които могат да се използват за целите на еко схемата, респективно - правилното администриране на тази интервенция за директни плащания, както и осигуряване на ефективен контрол по същата от страна на ДФЗ.

При грешки в плановете за торене и паша фермерите няма да бъдат санкционирани за 2023 г.
15424
 

Последни материали
Виж
Система за електронно управление
Инструкции как да получите своето УРН за електронно кандидатстване в ДФЗ
Въпреки негативните ефекти от войната в Украйна
България е значим фактор в международния пазар на изделия от дървесина
Безвъзмездно изготвяне на документите
Стартира приема за подпомагане на малките земеделски стопани
19-22.11.2024 г.
Седмичен обзор на Софийска стокова борса
От януари до октомври включително на годишна база
Молдова вдигна двойно приходите от износа на ябълки за ЕС
Насоки кандидатстване
Автоматично одобряват проектите на много малки фермери, натрупали 52 точки
Свързани материали
Виж
Заедно с положението на селскостопанските пазари
Земеделските министри от ЕС ще оценят изпълнението на стратегическите планове
Припомняне
До утре се подават електронни формуляри в СЕУ за Кампания 2024
Заместник-министър Георгиева участва в среща на ръководителите на Стратегическите планове на ОСП на държавите членки в ЕС
Важно!
ЕК с препоръки към България в областта на енергетиката и климата
МОСВ и басейновите дирекции ще организират срещи на национално и местно ниво
До 30 септември тече обществено обсъждане на плановете за управление на речните басейни
Правителството прие Плановете за управление на риска от наводнения в четири района за 2022-2027 г.
Приятели на sinor.bg:  Стоматолог, София | Трактори Кубота | Книжарница | АГРОВЕСТНИК | 
РЕКЛАМА |  КОНТАКТИ |  ЗА НАС |  ОБЩИ УСЛОВИЯ |  ПОЛИТИКА ЗА ЛИЧНИ ДАННИ
Всички права запазени
sinor.bg 2003 - 2024
RSS новини