Още с встъпването си на поста министър на земеделието Кирил Вътев и неговият екип са назначили проверки по веригата от производството на суровото мляко до цените по щандовете на сиренето и останалите млечни продукти. Инспекциите вървят в обратна посока – от магазинната мрежа към животновъдите и се изпълняват от Българската агенция по безопасност на храните (БАБХ) и Националната агенция по приходите (НАП). Това съобщи след днешното първо заседание на Консултативния съвет по млякото министър Вътев и обеща, че на следващото заседание на съвета резултатите от анализа ще бъдат оповестени.
Целта е да се открият слабите звена по веригата „мляко-сирене”, където очевидно имаме завишаване на себестойността, което се отразява и на крайните цени на пазара. На този етап от от инспекциите „излизат много интересни неща назад във веригата", посочи министърът и обясни, че тепърва ще стигнат и до системата за първично изкупуване на суровините.
По време на днешния съвет Владислав Михайлов от Националната асоциация на млекопреработвателите поясни, че още през март те са поискали от министерството да се анализират цените на храните от малката кошница, като се сравнят с тези в Европейския съюз. Анализът показа, че България, чийто стандарт е сред най-ниските в общността, цените на хлабя, млякото и останалите пордукти от първа необходимост са най-високи, обясни Михайлов.
На въпроси как министерството би регулирало цените, Вътев дебело подчерта, че държавата по никакъв начин не би могла да налага ценови тавани или други антипазарни мерки. „Изненадвам се, че по земеделският министър на Полша обяви, че ще въведе система продуктите да не се продават под себестойност. Не съм сигурен, че подобни регулации ще проработят”, коментира още Вътев.
Към този момент той не се ангажира с точни срокове за приключването на проверките. Въз основа на анализите на експертите обаче, ще се набележат и определени политики.
Екатерина Стоилова