Преди отделянето на Изпълнителната агенция по горите като самостоятелно ведомство в Министерството на земеделието и храните се проведе работна среща с представителите на сектора, организирана от заместник-министрите на земеделието Мирослав Маринов и Георги Тошев. В дискусията участва още Стоян Тошев, изпълнителен директор на „Изпълнителна агенция по горите“ и експерти от министерството.
Представителите на неправителствените организации поставиха въпроса за неизпълнението на годишните планове за добив на дървесина. Според тях са необходими допълнителни мерки за изпълнение на лесовъдските дейности, като по този начин ще се осигури устойчивост в работата на предприятията. Тема на дискусията бяха още цените и пътната инфраструктура в горските територии, като от бранша обясниха, че достъпността оказва пряко влияние на добива.
„Държавата е най-големият горовладелец и стремежът е към изпълнение на всички предвидени лесовъдски мероприятия, с което да осигурим дейността на дърводобивните и дървопреработващите предприятия“, посочи заместник- министър Маринов. Той уточни още, че се работи целенасочено, за да се гарантира непрекъснатост на цялата верига от гората до потребителите.
„Горската система е една от най-добре подредените и администрацията ще бъде още по-мобилизирана, за да гарантира запазване на стабилността ѝ“, заяви заместник-министър Тошев.
По време на срещата бе дебатирана и нормативната база, при която от бизнеса очертаха необходимостта от промяна на наредбата за сечите. Заместник-министър Маринов информира, че ще бъде създадена работна група, в която да бъдат включени всички заинтересовани страни, за да изготвят нужните законодателни промени. Той уточни, че е важно измененията да се правят с мисъл за устойчиво управление на горите и баланс между икономически, социални и екологични функции.
В рамките на дискусията бяха обсъдени и въпросите за механизация на добива и прирастта в горите. Представителите на отрасъла обърнаха внимание и на темата за контрола, като посочиха, че трябва да се запази стриктното следене за спазване на правилата за сеч и стопанисване на горите.
Участниците в срещата посочиха, че положително влияние върху работата им ще окажат повишаването на общественото доверие в професията лесовъд и дейността на горските служители.