Египет е започнал преговори за споразумения с Индия за внос на пшеница и захар, като в същото време се стреми да си осигури и други източници, сред които Франция, Германия, Румъния, Съединените щати и България, съобщи министърът на снабдяването и вътрешната търговия Али Мосели в кулоарите на 16-ата сесия на общото събрание на Междуафриканската метрологична система, цитиран от „Блуумбърг”. Египет обаче планира да продължи да получава зърно от Украйна, каза Мосели. По думите му правителството преговаря с Обединените арабски емирства за финансиране на покупки на пшеница за 400 милиона долара. Той изтъкна, че транспортът, логистиката и застраховката на товарите са най-засегнатите компоненти в сделките със зърно на международните пазари.
На фона на оттеглянето на Русия от зърнената сделка египетското правителство успокои гражданите, че разполага със запаси от пшеница, пише вестник "Ас шарк ал аусат". Към момента стратегическият резерв покрива 5-месечното потребление на страната, посочи министърът.
Министърът разкритикува Русия, посочвайки, че Египет е недоволен от решението ѝ. Той подчерта, че оттеглянето ан Русия ще се отрази на Египет и други африкански държави заради затрудненияти при вноса на пшеница и добави, че очаква 8% увеличение на международните цени на стратегическата култура. Правителството ще поеме тази разлика и поскъпването няма да се отрази на гражданите, подчерта той.
Доставките от местни производители са 3,8 милиона тона, каза още Мосели.
Поскъпване на пшеницата в Алжир
Египет, който е сред най-големите вносители на пшеница в света, потребява общо 18 милиона тона годишно, от които 12 милиона са внос по данни от 2022 година. Нахлуването на Русия в Украйна постави арабската републиката пред изпитание, тъй като двете страни в конфликта осигуряваха около 80% от вноса.