Начало » Новини » Страната

Нова енциклопедия разкрива лечебните свойства на растенията

Синор.БГ / 27.06.2023 г.
Нова енциклопедия разкрива лечебните свойства на растенията

Енциклопедия „Лечебни растения“ беше представена пред публика на 21 юни в зала „Проф. Марин Дринов“ на БАН. Книгата е съвместно издание на Научноинформационен център „Българска енциклопедия“ към БАН и Книгомания съобщиха на интернет страницата си от академията.

Виктория Лазова, директор на НЦ „Българска енциклопедия“, представи екипа, работил по изданието. Книгата съдържа най-новите научни достижения в областта на лечебните растения, съчетава съвременната наука с изпитаните и доказани през вековете природни лечебни средства и рецепти, каза тя и допълни, че изданието е научният отговор на търсенията на хората в областта на билките и тяхното приложение.

Енциклопедията предлага систематизирана научно-популярна информация за растения, разпространени в българската флора и използвани в народната медицина от векове, както и за чуждестранни видове – общо над 270. Описани са лечебни растения, подходящи за употреба в домашни условия. Те са с добра поносимост, могат да се използват за по-продължителен период от време и намират приложение за профилактика и лечение на редица заболявания.

Енциклопедията е подготвена от колектив от водещи учени със задълбочени научни познания и дългогодишен изследователски опит в областта на фармакогнозията, фитохимията, ботаниката и със съдействието на институции, занимаващи се с опазването на биологичното разнообразие и околната среда в България. Д-р Радка Йосифова е водещ научен редактор на изданието, а проф. Илина Кръстева от МУ–София е главен научен редактор. Научният секретар на БАН в направление „Биоразнообразие, биоресурси и екология“ доц. Ина Анева е отговорен научен редактор на енциклопедията. Тя представи многообразието от лечебни растения, които виреят в нашата страна и техните лечебни свойства.

Нова енциклопедия разкрива лечебните свойства на растенията
6298
 

Последни материали
Виж
Вносителят обещава преработка и износ за трети страни, а БАБХ – да го контролира
В аржентинския слънчоглед откриха в пъти над допустимото малатион и делтаметрин
Агрометеорологична прогноза за периода 28 февруари – 6 март 2026 година
Топлото време ще досъбуди есенниците, съществени валежи не се очакват
Открита е сериозна корупционна практика
Премиерът: Получихме сигнал от министър Христанов, свързан с националната сигурност
Искане към служебния екип на МЗХ
НОКА: Крайният срок за инвестиционните проекти да се удължи поне с 15 дни
Останалите 300 000 тона вече се намират в митнически складове в страната
Турция ще внесе само 50 000 тона от закупената на търг фуражна царевица
Очакват се кадрови промени
МЗХ се отваря към разследващи журналисти и граждани с въпроси
Свързани материали
Виж
Практика
Сребърните наночастици са нова ера в защитата на растенията
Съвети за градинаря
Влияние на хранителната среда за хлорозата по разсада
Изолираните понасят щети
Проучване показа, че растенията предупреждават при опасност
Полезно и практично
Овесените ядки са отлична органична храна за растенията
МЗХ с увеличен бюджет за 2025 г.
Добра новина за земеделците: отпадането на диплома за работа с ПРЗ
Наведнъж
На първо и второ четене депутатите приеха промени в Закона за защита на растенията
Приятели на sinor.bg:  Стоматолог, София | Трактори Кубота | Книжарница | АГРОВЕСТНИК | 
АВТОРИ |  РЕКЛАМА |  КОНТАКТИ |  ЗА НАС |  ОБЩИ УСЛОВИЯ |  ПОЛИТИКА ЗА ЛИЧНИ ДАННИ
Всички права запазени
sinor.bg 2003 - 2026
RSS новини