Начало » Новини » Страната
22.06.2023 г.

MARS продължи да понижава прогнозите за добивите от зърното и рапицата в ЕС

Заради сушата на северозапад и влагата на юг и югоизток в края на пролетта
MARS продължи да понижава прогнозите за добивите от зърното и рапицата в ЕС

В редовния си месечен отчет за юни анализатори на Европейската агенция за наблюдение на селскостопанските ресурси (MARS) подчертават, че крайностите в метеорологичната обстановка в различни части от територията на Европейския съюз са повлияли зле върху потенциала за добивите от повечето селскостопански култури, съобщи електронното издание АПК-Информ. Сушата в северна и северозападна Европа е увеличила недостига от влага в почвата, въздействайки неблагоприятно върху потенциалните добиви от есенните ип ролетните култури. Същевременно са отчетени прекомерни валежи в части от Италия, Унгария, Хърватия и Словения, довели до заблатяване на нивите и увеличили риска от разпростарнение на болести и вредители по културите. Освен това ниските температури в част от районите на България и Румъния край Дунав са забавили сеитбата и поникването на пролетните култури.

Вземайки предвид неблагоприятното въздействие на метеорологичните условия върху културите, експертите на MARS понижиха прогнозата си за средните добиви от мека пшеница в ЕС през селскостопанския сезон 2023-2024 г. с 1% спрямо досегашното си предвиждане отпреди месец до 5,92 тона от хектар. При положение, че прогнозата им се оправдае, добивите от мека пшеница в ЕС ще надхвърлят с 2% както тези от настоящия сезон, така и средния резултат за последните 5 сезона. При твърдата пшеница очакванията са занижени с 2% спрямо досегашните до 3,4 тона от хектар, задържайки се с 5% над добивите от настоящия сезон, но падайки с 3% под средния показател за последните 5 години.

Прогнозата за засетия през есента ечемик е с 2% надолу спрямо направената през май до 5,91 тона от хектар, изравнявайки се с добивите от настоящия сезон, но запавайки ръст от 2% спрямо средния резултат за последните 5 сезона. Най-силна е корекцията в посока на понижение при пролетния ечемик – с 4% спрямо предвижданията преди месец до 3,73 тона от хектар и ако се оправдае, средните добиви ще останат с по 11% под тези от настоящия сезон и средния показател за последните 5 години.

Единственото изключение от спада в прогнозите за добивите от зърно в ЕС е за царевицата, където е запазено предвиждането на експертите на MARS от май – 7,61 тона от хектар. Ако то се оправдае, средните добиви ще надхвърлят получените през настоящия сезон с 29%, а средния резултат за последните 5 сезона – с 2%.

Колкото до маслодайните култури, отклонението в прогнозите за добивите е смесено. За рапицата предвиждането е занижено с 1% в сравнение с направеното праз май до 3,29 тона от хектар, намалявайки в същата степен спрямо настоящия сезон, но се задържа с 6% над средния резултат за последните 5 сезона. Очакванията при слънчогледа са оставени без промяна в рамките на месеца на ниво от 2,21 тона от хектар, колкото е и средният резултат за последните 5 сезона, но с 18% над добивите от настоящия сезон. Прогнозата за соята пък е увеличена с 1% спрямо майската до 2,89 тона от хектар, надхвърляйки с 29% добивите през настоящия сезон и с 5% средния резултат за последните 5 сезона.

MARS продължи да понижава прогнозите за добивите от зърното и рапицата в ЕС
4891
 

Последни материали
Виж
Система за електронно управление
Инструкции как да получите своето УРН за електронно кандидатстване в ДФЗ
Въпреки негативните ефекти от войната в Украйна
България е значим фактор в международния пазар на изделия от дървесина
Безвъзмездно изготвяне на документите
Стартира приема за подпомагане на малките земеделски стопани
19-22.11.2024 г.
Седмичен обзор на Софийска стокова борса
От януари до октомври включително на годишна база
Молдова вдигна двойно приходите от износа на ябълки за ЕС
Насоки кандидатстване
Автоматично одобряват проектите на много малки фермери, натрупали 52 точки
Свързани материали
Виж
От януари до октомври включително на годишна база
Молдова вдигна двойно приходите от износа на ябълки за ЕС
Седмична агрометеорологична прогноза за периода 22-28 ноември 2024 година
Предстоящото застудяване може да е критично за неукрепналите есенници
В стремежа си да догони водачите на пазара Сърбия и Полша
Украйна поставя нови рекорди в износа на замразени малини
Отговор от МЗХ
Еврокомисията отвори кризисния резерв за България с 10,9 млн. евро
Връчване на наградите „Агробизнесмен на България“ за 2024 г.
Тахов: До 2028 г. предлагаме 1,2 милиарда лв. за напояване на 2 милиона декара земя
Националният съюз на фермерите
Британските фермери протестират срещу обмислян данък „наследство“
Приятели на sinor.bg:  Стоматолог, София | Трактори Кубота | Книжарница | АГРОВЕСТНИК | 
РЕКЛАМА |  КОНТАКТИ |  ЗА НАС |  ОБЩИ УСЛОВИЯ |  ПОЛИТИКА ЗА ЛИЧНИ ДАННИ
Всички права запазени
sinor.bg 2003 - 2024
RSS новини