Начало » Важно за фермера » Растениевъдство
26.04.2023 г.

Жълтата ръжда плъзна по пшеницата в страната

Изминаха осем години след проблемната 2015 година
Жълтата ръжда плъзна по пшеницата в страната

Изминаха осем години след проблемната 2015 г. , когато българските фермери трябваше да се справят с предизвикателството в борбата с масовата поява на жълтата ръжда по пшеницата. Днес -  вече в няколко района на България се алармира поява и бързо разпространение на болестта, породено от благоприятните условия за развитие на гъбното заболяване.

Жълтата ръжда е широко разпространена в по-северните и хладни райони, а у нас се проявява при продължителна влажна и хладна пролет, каквато е тази през 2023 г. Важна предпоставка за нейното бързо разпространение са постоянните и силни ветрове, които пренасят патогена на огромни разстояния.

Напада главно пшеницата, ечемика и ръжта, както и голям брой житни тревни видове. При благоприятни условия ( температура и атмосферна влага ), тя се разнася изключително бързо и нанася значителни щети на зърнопроизводство, достигащи 50% и повече процента от добивния потенциал на културите.

Симптомите й се наблюдават по листата и по-рядко по стъблата, плевите и неузрелите зърна.

По листните петури се появяват лимонено-жълти, надлъжно разположени тесни ивици, върху които се образуват дребни, изпъкнали, линейно подредени в прави успоредни редове като шев между жилките жълти уредосори. Те остават известно време покрити от епидермиса и са трудни за различаване при първи симптоми на заразата.

Жълта ръжда

Нападнатите растения са с подтиснат растеж, остават ниски, листата им се усукват и  прегарят, като резултат се залагат дребни и спаружени зърна.

За да не се стигне до масова проява и разпространение на патогена се препоръчва фермерите да обследват редовно житните си посеви.

Препоръчва се използването на регистрирани фунгициди за борба с жълтата ръжда като профилактично приложение или при първи видими симптоми на зараза.

Поради реалната опасност от масова проява на жълта ръжда, CORTEVA препоръчва използването на фунгициди с доказано действие срещу патогена осигуряващи максимална защита в реални и ‘‘работещи‘‘ дози.

CORTEVA AGRSCIENCE БЪЛГАРИЯ ПРЕПОРЪЧВА:    

За превантивни приложения - фунгицидите:  УНИВОК®, ИНОВОР® И ВЕРБЕН®, които дават отлични резултати на полето.

При вече налична зараза и проява на първи признаци - моментална реакция с фунгицидите : УНИВОК® И ВЕРБЕН®, които притежават силно лечебно действие.

ПОВЕЧЕ ЗА ПРОДУКТИТЕ:

УНИВОК®, предлага изключително предпазно, стопиращо и лечебно  действие срещу всички икономически важни болести при житни култури.

УНИВОК® е двукомпонентен фунгицид съдържащ протиоконазол, който е един от най-новите триазоли, със системно, ерадикиращо и предпразно действие и изцяло новото активно вещество Inatreq™ active от нова химична група и нов начин на действие срещу широк спектър от болести.

УНИВОК® се прилага в гъвкава доза в зависимост от момента на приложение, както следва: Т1 – 120 мл/дка; Т2 – 120 - 130 мл/дка.

УНИВОК® e с доказан от независими източници в Европа (AHDB, Harper adams university, ADAS, NIAB, SRUC research) превъзхождащ ефект и защита от жълта ръжда спрямо комбинирани продукти на пазара на база протиоконазол, ревизол и тебуконазол.

iQ-4™ формулация за почти 100% покритие на растителните части на културата и пълно абсорбиране. 

ВЕРБЕН® е специфично усъвършенстван за осигуряване на високоефективен контрол на болестите, водещ до по-добра и дълготрайна защита. Подобрената формулация осигурява отлично преразпределение на продукта по повърхността на листата.

Фунгицидът ВЕРБЕН® съдържа две доказали се в практиката активни вещества за контрол на икономически важните болести по житни култури, като брашнеста мана, септория по листа и класа, кафява ръжда, жълта ръжда, хелминтоспориоза, фузариум по класа, гниене на основите, листни петна, мрежести петна и рамулария. Отличният синергизъм на двете активни вещества осигуряват сигурен контрол на болестите и спомагат за постигане на добивния потенциал.

Дозата на приложение на ВЕРБЕН® е изключително гъвкава според момента на приложение, както следва: Т1 – 60-70 мл/дка; Т2 - 80 мл/дка; Т3, с обем на работния разтвор: 15-40 л/дка

ИНОВОР® - фунгицид от концепцията AgCelence® на BASF. Комбинацията от пираклостробин с флуксапироксад притежава продължително предпазно действие, като защитава от проникването на патогените, стопиращо действие, което унищожава вече развитите спори.

ИНОВОР® се справя безупречно срещу видове септория, видове  ръжди, мрежести петна,  листен пригор, дрешлера, брашнеста мана, като препоръката за доза на употреба са  -  Т1 – 75 мл/дка и Т2 – 90 мл/дка.

Жълтата ръжда плъзна по пшеницата в страната
14595
 

Последни материали
Виж
За помпената станция на яз. „Пясъчник“
„Напоителни системи“ пусна обществена поръчка за 25 700 000 лева
Обучават горските по лесовъдство
Евробарометър
Почти цяла Европа определя климатичните промени като глобална заплаха
Народно лечение
Содата помага срещу брашнеста мана по краставиците
МЗХ
Забраните за косене в сезона на пожарите!
Важно!
Що е то интегрирано производство и защо на фермерите им е трудно да го прилагат?
Свързани материали
Виж
Украйна моли ЕС да санкционира вносители от южна Азия заради краденото зърно
Хлебната пшеница поскъпна на търговете в Южна Корея и Бангладеш
Поливат се само 1% от площите
Ангел Вукодинов: Слънчогледът си отива, при пшеницата няма печалба
Източниците обаче се разминават значително за договорените количества
Египет купи скъпа пшеница от черноморските ни конкуренти в частни сделки
Удължиха разрешителното за износ на българска пшеница за Идонезия
Лошото качество ще наложи увеличаване на вноса на брашно и хлебно зърно
Пшеничната реколта в Украйна ще се срине до едва 20 милиона тона
Чрез малкия брой класове на квадратен метър вследствие на слабото братене
Пролетните студове и недостигът на влага натискат добивите от пшеницата в Украйна
Приятели на sinor.bg:  Стоматолог, София | Трактори Кубота | Книжарница | АГРОВЕСТНИК | 
РЕКЛАМА |  КОНТАКТИ |  ЗА НАС |  ОБЩИ УСЛОВИЯ |  ПОЛИТИКА ЗА ЛИЧНИ ДАННИ
Всички права запазени
sinor.bg 2003 - 2025
RSS новини