Начало » Пазари » Зърно
25.04.2023 г.

Фермерите в ЕС пренебрегват царевицата

И България не изключение от задълбочаващата се тенденция
Фермерите в ЕС пренебрегват царевицата

Царевицата в Европейския съюз има проблеми с метеорологичните условия и конкуренцията, коментират от електронното издание AgrarHeute. Фермерите започнаха сеитбата на зърнената култура твърде късно, тъй като в държави като Германия бе влажно и студено, а в други като Испания и Франция – твърде сухо. Намаляват и засетите площи в ЕС, като в първата си прогноза Европейската комисия ги оценява на 8,52 млн. хектара – с около 330 хил. хектара по-малко в сравнение с миналата година, но с цели 725 хил. хектара (малко повече от 8%) под тези от 2021 г. Големи производителки на царевица в ЕС свиват площите с царевица, включително Германия, Франция, Италия, България, Полша и Румъния.

Анализатори обаче се надяват, че въпреки всичко при оправяне на времето с напредването на сезона фермерите ще приберат значително по-богата реколта, отколкото през сушавата 2022 г., когато в много страни от ЕС царевицата буквално изсъхна в полята и реколтата се оказа най-слабата от 2007 г. насам. Според тях причините за свиването на засетите площи с царевица в ЕС са както разширяването на посевите с есенно зърно и рапица, така и залагането на по-устойчиви на суша култури като слънчогледа и на по-печеливши като соята. В част от държавите-членки фермерите се опасяват отново от суша, а към това се прибавя и огромният натиск, оказван от големия внос в държавите, граничещи с Украйна- От изданието посочват като най-пострадали в това отношение източноевропейските производители на царевица в България, Румъния, Полша и Словакия.

Като цяло обаче метеорологичните условия остават решаващ фактор. С изключение на Германия, където валежите са дори прекомерни, в останалите страни от ЕС влагата не достига и това се отнася с особена сила за Испания, Италия, Франция и отделни части на България, Унгария и Румъния. В случая с Испания и Португалия, където царевицата се отглежда предимно на напоявани парцели, засетите площи ще зависят от разпределението на водата.

Според оптимистичните сценарии при достатъчно влага, та дори и при свиване на площите, анализаторите очакват реколтата да нарасне до 65,3 млн. тона – с 13 млн. (почти 25%) повече в сравнение със сухата 2022 г. Спрямо 2021 г. обаче реколтата се очертава с 8,2 млн. тона по-малко. В Германия оценката за реколтата от царевица през тази година към момента е за 4,2 млн. тона при 3,8 млн. тона през 2022 г. От ЕК очакват най-силен ръст на производството спрямо слабата минала година в Унгария, Румъния и Словакия.

От AgrarHeute обаче не пропускат да подчертаят, че рязкото намаляване на поголовието от добитък в ЕС, огнищата на птичия грип и високото темпо на инфлация, ограничаващо потреблението на месни и млечни продукти, понижават необходимостта от фуражи за животните, а оттам – и на царевицата, използвана за приготвянето им. Високите цени на зърнената култура в ЕС през последните месеци доведоха до все по-честото ѝ заменяне с пшеница и ечемик във фуражите, особено в страните с по-слаби миналогодишни реколти. Анализатори от Франция, Италия, Румъния, Унгария и Германия очакват значително свиване на употребата на царевица във фуражите.

Фермерите в ЕС пренебрегват царевицата
5642
 

Последни материали
Виж
Дори очакваният ръст от над 40 на сто на реколтата не е достатъчен
Мароко увеличава вноса на пшеница на фона на ниските цени
От тамошната академия на науките са готови да споделят опита си в сектора
Фермери в Свищовско се интересуват от наемане на работници от Узбекистан
Разширени са и засетите площи с всяка от трите култури
В Ловешко отчитат ръст на добивите от пшеница, ечемик и рапица
Обзор на изминалата седмица
Кратки фанфари около еврото преди Брюксел да посрещне фермерските протести
Издадени са само 8 акта и са съставени 17 констативни протокола
Тенденцията за спад на нарушенията в горите на СЦДП се затвърждава през юни
Заради метеорологичните крайности и военните действия
Жътвата на пшеницата в Украйна върви със закъснение от 2-3 седмици
Свързани материали
Виж
Обзор на изминалата седмица
Кратки фанфари около еврото преди Брюксел да посрещне фермерските протести
На 15 юли от 11 часа пред сградата на земеделското министерство
Служители от селскостопанския сектор ще протестират за по-високи заплати
За запазване на бюджета на ОСП
На 16 юли в Брюксел се организира Символичен поход на фермерите
Предстоящо
Покана към бизнеса за изложението МЕСОМАНИЯ през ноември
При затворени пазари за животни
Слухове за налагане на синтетично месо подлуди Турция
Професия, близка до тази на пожарникарите
Горските ще блокират пътя при Кресна с искане за адекватни заплати
Приятели на sinor.bg:  Стоматолог, София | Трактори Кубота | Книжарница | АГРОВЕСТНИК | 
РЕКЛАМА |  КОНТАКТИ |  ЗА НАС |  ОБЩИ УСЛОВИЯ |  ПОЛИТИКА ЗА ЛИЧНИ ДАННИ
Всички права запазени
sinor.bg 2003 - 2025
RSS новини