Начало » Новини » Страната

ДФЗ изплати 70 млн. помощ за тютюн за Кампания 2022

Синор.БГ / 17.03.2023 г.
ДФЗ изплати 70 млн. помощ за тютюн за Кампания 2022

Държавен фонд „Земеделие“ (ДФЗ) преведе 70 млн. лв. (69 989 660 лв.) на 38 206 земеделски стопани по схемата за преходна национална помощ за тютюн. Финансовата подкрепа, утвърдена от Управителния съвет на Фонда, е изплатена в пълен размер за Кампания 2022 на производителите, които са отглеждали сортовите групи „Каба Кулак“, „Бърлей“, „Вирджиния“ и „Басми“ през референтния период 2007-2009.

Размерът на подпомагането е обсъден с бранша на Консултативен съвет по тютюна, проведен на 17 януари 2023 г. Ставките са определени със Заповед на министъра на земеделието. Те остават същите както за предходните две години, тъй като одобреният бюджет по схемата за Кампании 2020-2022 е един и същ.

При сортовата група „Басми“, за количества до 1 тон включително, стопаните получават подкрепа от 2,07 лв./кг (1,34 лв. + 0,73 лв.). За същата сортова група, но за количества над 1 тон до 2 тона, помощта е 2,01 лв./кг (1,34 лв. + 0,67 лв.), а за продукция над 2 тона – по 1,34 лв./кг. За сорт „Каба Кулак“ тютюнопроизводителите с предадени и изкупени количества над 2 тона през референтния период взимат по 1,05 лв./кг. Националното плащане за сорт „Бърлей“ е 0,77 лв./кг, а за „Виржиния“ – по 0,61 лв./кг.

Преходната национална помощ за тютюн се прилага от 2015 г. Финансовата подкрепа се изплаща съгласно разпоредбите на Наредба № 3 за условията и реда за прилагане на схемите за директни плащания. Право на подпомагане имат земеделски стопани, които са отглеждали тютюн през поне една от трите години, включени в референтния период 2007 – 2009 г. Продукцията им следва да е изкупена и премирана по реда на Закона за тютюна и тютюневите изделия. Когато земеделският стопанин не е отглеждал тютюн през всичките години от референтния период, помощта се определя въз основа на средногодишното количество изкупен тютюн по сортови групи за годините, през които е отглеждал културата.

ДФЗ изплати 70 млн. помощ за тютюн за Кампания 2022
4660
 

Последни материали
Виж
Секторът призовава за протест
Кораби със слънчоглед от Аржентина взривиха зърнопроизводителите
В страната е 2 678 лв.
Средната заплата в селското стопанство е 1 770 лв. в края на 2025 г.
Актуална статистика
След износ зърнените запаси са намалели с над 500 хиляди тона
Виното от 2025 г. е 66 млн. литра
Аграрният университет почерпи със свое вино за Трифон Зарезан
Договорен е износ на череши и ядки
Добруджанската ябълка е призната като един от най-добрите плодове в Европа на Фрут Логистика
Според ресорния заместник-министър това не било необичайно напоследък
Жътвата на царевицата в Украйна най-вероятно ще ... приключи през март
Свързани материали
Виж
Ясни са ставките за тютюна по преходната национална помощ за кампания 2025 г.
От 1 956 през 2022 г. те вече са 8 300
За три години броят на тютюнопроизводителите е с над 4 пъти по-голям
Бизнес
Три нови сорта бездимен тютюн се изпитват в Северна България
С участието на Националната асоциация на тютюнопроизводителите-2010
Американски гигант избра България за изпитване на сортове тютюн
Тютюнопроизводителите могат да се регистрират до 30 май 2025 г.
Вече в 17 области на страната се отглежда тютюн, интересът на фермерите се увеличава
Приятели на sinor.bg:  Стоматолог, София | Трактори Кубота | Книжарница | АГРОВЕСТНИК | 
АВТОРИ |  РЕКЛАМА |  КОНТАКТИ |  ЗА НАС |  ОБЩИ УСЛОВИЯ |  ПОЛИТИКА ЗА ЛИЧНИ ДАННИ
Всички права запазени
sinor.bg 2003 - 2026
RSS новини