Начало » Пазари » Маслодайни култури

Индия отменя квотата за безмитен внос на слънчогледово масло от 1 април

Продуктът ще се облага със ставка от 5,5 на сто
Синор.БГ / 03.03.2023 г.
Индия отменя квотата за безмитен внос на слънчогледово масло от 1 април

sinor.bg

Индия реши да отмени квотата от 2 млн. тона за безмитен внос на нерафинирано слънчогледово масло през следващата си финансова година, започваща на 1 април, и ще облага продукта със ставка от 5,5%, съобщиха от правителството, цитирани от „Ройтерс”. По този начин най-големият вносител на растителни масла в света ще се опита да подкрепи местните производители на маслодайни култури.

Решението за безмитен внос на 2 млн. тона слънчогледово масло бе взето през май 2022 г. заради свиването на доставките от Украйна на фона на нападението на Русия и резкия скок на цените на международните пазари. Тогавашните намерения бяха квотата да действа и през финансовата 2023-2024 г., но цените на слънчогледовото масло неочаквано се понижиха до нивото на тези на палмовото масло, без да се стигне до увеличаване на доставките заради проблема с износа от Украйна.

През януари Индия се отказа и от безмитния внос на нерафинирано соево масло от 1 април. С решението и за слънчогледовото масло очакванията са да нарасне вносът на палмово масло, за което не бяха въвеждани безмитни квоти.

Индия внася 60% от потребяваните годишно 23-24 млн. тона растителни масла, като през настоящата финансова година прогнозите са за внос на 14,5-15 млн. тона – максимално количество от 2019-2020 финансова година, тъй като търсенето им се върна към периода отпреди коронавирусната пандемия. Предвижданията са да бъдат внесени 8,5-9 млн. тона палмово масло, а 3,5 млн. соево и 2,5 млн. тона слънчогледово. Очаква се собственото производство на растителни масла през настоящата финансова година да достигне 10 млн. тона при 8,77 млн. тона през миналата.

Индия отменя квотата за безмитен внос на слънчогледово масло от 1 април
8517
 

Последни материали
Виж
Към 2380 фермери са преведени 58,4 млн. лв.
Преведени са субсидиите за био растениевъди – утвърдени и в преход
В област Ловеч ще има 47 генератора
Нов команден пункт за градушки с 28 ракетни площадки се открива в Славяново
Приоритети за чувствителни сектори и аграрни обединения
Готови са насоките за интервенциите за преработка за над 305 млн. евро. Прием - януари
Пилешко, яйца, зехтин, бобови ще се търсят повече
Доклад на ЕК за пазарите до 2035 г.: Производството на свинско месо и вино ще намалее
Нови правила ще улесняват фермерите
ЕП с ключови промени за фермерите: Дори неорана, земята няма да променя предназначението си след 2026 година
Пресконференция
Полша няма да коленичи пред Меркосур, иска компенсация за всеки тон продукция
Свързани материали
Виж
Посланикът н.пр. Арун Саху пред бизнеса
Пазарът в Индия е отворен за българското вино
За да поддържа интереса им към отглеждането на зърнената култура
Индия повиши изкупната цена на пшеницата от фермерите с 6,6 на сто
На месечна обаче е отчетен слаб ръст от процент и половина
Вносът на слънчогледово масло в Индия се срина над 2 пъти през май на годишна база
Сривът е особено силен при соевото и слънчогледовото масло
Вносът на растителни масла за готвене в Индия удари 4-годишно дъно
След силното търсене през празничния период в страната
Вносът на слънчогледово масло в Индия достигна 4-месечен максимум
При растителните масла като цяло спадът е с 31 на сто спрямо август
Индия сви почти наполовина вноса на слънчогледово масло през септември
Приятели на sinor.bg:  Стоматолог, София | Трактори Кубота | Книжарница | АГРОВЕСТНИК | 
АВТОРИ |  РЕКЛАМА |  КОНТАКТИ |  ЗА НАС |  ОБЩИ УСЛОВИЯ |  ПОЛИТИКА ЗА ЛИЧНИ ДАННИ
Всички права запазени
sinor.bg 2003 - 2025
RSS новини