Начало » Важно за фермера » Растениевъдство
22.02.2023 г.

Какво да засадим в оранжерията заедно с краставиците

Полезни съвети
Какво да засадим в оранжерията заедно с краставиците

Съвместимостта между отделните култури, които се отглеждат в градината, е много важна, за да се получи добра реколта. Добросъседството се изразява още във възможността за взаимопомощ и извличане на максимум хранителни вещества от почвата. При оранжерийното отглеждане на зеленчуци това е особено важно за създаване не само на продуктивна двойка или комбинация, но и за оптимизиране на вътрешното пространство.

При промишлено производство възможностите са различни и повече, но не така стоят нещата в малката оранжерия. Най-честата комбинация в този случай е съвместното отглеждане на краставици и домати. Оказва се, че пиперът е друг добър спътник на краставиците, но има една особеност, която е важно да знаем. Той е култура, която се опрашва кръстосано, и трябва да избираме между сладки и лютиви сортове, но да не ги отглеждаме заедно. Когато са засадени в близост един до друг сладките чушки придобиват лютивина (често примесена с горчив вкус) и същевременно смекчават пикантността на лютивите.

Краставиците и пиперът са добра комбинация, защото имат сходни условия на отглеждане и могат да съжителстват безпроблемно.

Краставиците трябва да се разположат на вертикални опори към стените на оранжерията, за да се спести място, а пиперът пред тях, но така, че да се избегне засенчване.

Как да отглеждаме краставици и пипер в една оранжерия?

В зависимост от климатичните условия на региона времето за засяване и подготовката на разсада е различно.

1. За получаване на по-ранна реколта е важно да се има предвид времето за стартиране. За пипера то е около 8 седмици преди засаждането в оранжерията, а за краставиците – 4 седмици.

2. Докато разсадът набира сили и израства, трябва да подготвим почвата. Разрохкваме я добре, като за краставиците добавяме угнил оборски тор или компост, а за пипера – суперфосфат. Покрива се с полиетиленово фолио за загряване.

3. Подготвяне на носеща конструкция за краставиците, която най-често е решетка от груба метална тел. На такава опора ще се чувстват най-комфортно.

4. Когато наближи времето за засаждане в оранжерията, разсадът трябва да се закали, като за целта са необходими поне 5 дни за „разходка“. Започва се с 2-3 часа на ден и постепенно се увеличава времето до достигане на вечерните часове. Не е желателно разсадът да се изнася при силен вятър и слънце, защото може да се получи прегаряне или увяхване.

5. Преди засаждане на разсада покритието се отстранява, поникналите плевели (ако има такива) се почистват, а почвата се разрхлабва отново. Можем да пристъпим към засаждане. Ако разсадът е отглеждан в биоразградими контейнери, тогава дъното задължително се отстранява и се правят няколко странични разреза.

Първо засаждаме краставиците, а след това пипера. Добре е растенията да се засаждат в шахматен порядък, за да се осигури добро проветряване и да се спазват изискванията за разстоянията между отделните растения.

Какво да засадим в оранжерията заедно с краставиците
28959
 

Последни материали
Виж
ДФЗ преведе 3 млн. лева на памукопроизводителите за Кампания 2024
До 9 юни ДФЗ ще изплати финансовата помощ
Още ден се заявява подпомагане за зимни пръскания в овощните градини
Реално с9траната ни не прилага правото на ЕС
Канонада от съдебни искове на Еврокомисията срещу България
Становища срещу промени в две наредби
От WWF алармират за опасност от застрояване на една пета от горите
Позиция
Copa и Cogeca приветстват визията на Европарламента за ОСП след 2027 г.
През 2024 година
С милиарди евро се е увеличал вноса в ЕС на селскостопански продукти от Украйна
Свързани материали
Виж
Студенти се запознаха с най-новите технологии и добри практики в оранжерийното зеленчукопроизводство
Гърция стартира програма за оранжерии за 300 милона евро
Ана Мерсим, представител на испанския производител
С оранжериите на MSC Greenhouses гарантирате производство за 50 години напред
Сладки ягоди
В Румъния двама са обвинени за измама с проекти за оранжерии за 2,1 милиона евро
Оранжерийната белокрилка е опасен вредител
Рекордна продукция от дини и домати през 2024
Приятели на sinor.bg:  Стоматолог, София | Трактори Кубота | Книжарница | АГРОВЕСТНИК | 
РЕКЛАМА |  КОНТАКТИ |  ЗА НАС |  ОБЩИ УСЛОВИЯ |  ПОЛИТИКА ЗА ЛИЧНИ ДАННИ
Всички права запазени
sinor.bg 2003 - 2025
RSS новини