Начало » Пазари » Зърно
22.02.2023 г.

Рекордният украински износ остава определящият депресиращ фактор на зърнените пазари в ЕС

На борсата в Париж обаче цената на царевицата върви нагоре
Рекордният украински износ остава  определящият депресиращ фактор на зърнените пазари в ЕС

Напоследък украинските търговци усилено се оплакват от логистичните проблеми, костващи забавянето на  доставките на зърно за износ. Тези твърдения обаче противоречат на официалните данни за динамиката на експорта и мнението на производителите и търговците в съседните с Украйна държави.

Българските зърнопроизводители се стягат за протести!

Фермерските организации в Унгария, Полша, Румъния и България протестират срещу агресивния неконтролиран дъмпингов внос на зърнени култури  от Украйна и депресиращото му влияние върху европейската  конюнктура.  Ярък пример в това отношение е ситуацията с царевицата в Европейския съюз и черноморския регион.

Съгласно оперативните отчетни данни на Държавната митническа служба на Украйна износът на царевица от страната за 1-20 февруари достигна рекордните за този период 2 млн.т.

Неочаквано високите показатели на  украинския износ обусловиха многобройни,  и то драстични, корекции в  предварителните прогнози. Службата за външните пазари към министерството на земеделието на САЩ (FAS USDA) в средата на септември 2022 г. прогнозира  направо катастрофален  спад  в износа на царевица от Украйна през 2022/23 г. – до 13,0 млн. т . в сравнение с 27 млн. т. – 2021/22 г. и 23,9 млн. т. – 2020/21 г.  През декември прогнозната летва беше качена до 17,5 млн. т.  Януарската корекция вдигна планката  до 20,5 млн. т., а февруарският доклад на FAS USDA добави нови 2 млн.т - до 22,5 млн. т., а това е  с 10 млн. т над първоначалната прогноза.

Във февруарския доклад на USDA прави впечатление и  новото рязко  увеличение на оценката за вноса на царевица в ЕС през 2022/23 г. от 21,5 млн. т. до 23,5 млн. т. (19,7 млн. т. – 2021/22 г. и 14,5 млн. т. – 2020/21 г.). Тази новина едва ли ще зарадва европейските зърнопроизводители, които също са потърпевши от дъмпинговия износ на зърно от Украйна.

 Все пак  през последните седмици наблюдавахме прекъсване на стръмния низходящ ценови  тренд  и позитивната корекция на цените на царевицата на европейския пазар, обусловена преди всичко с опасенията за ескалация на напрежението в Украйна, несигурността на „зърнения коридор” и неблагоприятните новини от Аржентина.

През периода 1-20 февруари цената на мартенския контракт царевица на борсата в Париж (Euronext) се покачи със 17 евро до EUR294/т. Европейските анализатори специално отбелязват факта, че през последните няколко дни  борсовите котировки на царевицата в Париж се изравниха с тези на пшеницата. Eкспертите отбелязват обаче, че цените и на двете култури не успяха да преодолеят ключовото равнище на техническа съпротива, нивото на психологическия праг от EUR 300 за тон.

В търговските среди преобладава мнение, че позитивният потенциал на пазара на царевицата в ЕС е ограничен. Според доминиращите нагласи, „намаляването на световните цени на минералните торове допринася за увеличаване на насажденията с царевица в САЩ, което ще увеличи натиска върху цените в близко бъдеще, особено на фона на евтините предложения за царевица от Украйна и подобрените перспективи за реколтата в Бразилия след напоителните валежи”.

Веднага трябва да отбележим, че  реализирането на тази прогноза е възможно само при липсата на значими проблеми с  доставките от Украйна. Впрочем, за разлика от пазара в ЕС, цените на царевицата в Украйна през миналата седмица отбелязаха спад.

Специализираните  издания цитират украинската аналитична агенция APK-Inform, която проследява  понижението на цените на царевицата на западните граници на Украйна. Според  APK-Inform депресиращо влияние върху  ценовата конюнктура в региона  оказа „намаляването на активността на купувачите в пристанищата  в района на „Голяма Одеса” на фона на несигурността относно удължаването на „зърненото споразумение“ след изтичането на втория му срок през март и забавения  темп на  транспортирането на зърнените партиди в тази посока”. Като допълнителен негативен за ценовата посока фактор украинските източници посочват  протестните действия на полските фермери, насочени срещу износа на украинско зърно, „което подкопава  цените на техните продукти въпреки обявената програма за държавна подкрепа”.  Все още високите наличности от царевица в украинските производители също са фактор, действащ в полза за по-ниските изкупни цени.

Според търговски източници в края на миналата седмица цените на купувачите на царевица на границата с Полша спаднаха до 200-215 USD/т DAP, а на границата с Унгария и Словакия - до 205-225 USD/т DAP.

Рекордният украински износ остава  определящият депресиращ фактор на зърнените пазари в ЕС
5156
 

Последни материали
Виж
Бюджетът от над 70 млн. лв. за 2024 г. ще бъде разпределен между над 8000 тютюнопроизводители
Съветът по тютюна гласува ставките по преходната национална помощ
Зърнената мафия в Украйна изнудва при издаване на фитосанитарни сертификати*
Министерство на иновациите и растежа
Начало на информационната кампания за иновации в малките и средни предприятия
Турският президент Реджеп Ердоган се обяви за възобновяване на „зърнената сделка“
Министърът на енергетика Жечо Станков
Приоритет на държавата са инвестициите в солари за домакинствата
Българска роза отчете ръст на продажбите на гюлово масло
Свързани материали
Виж
Зърнената мафия в Украйна изнудва при издаване на фитосанитарни сертификати*
Турският президент Реджеп Ердоган се обяви за възобновяване на „зърнената сделка“
Фермерите задържат продажбите за още по-високи цени за слабата реколта
Преработката на слънчоглед в Украйна се сви през декември
С цел пресичане на премаркирането и продажбата му от руските окупатори
Великобритания създаде база данни за следене на откраднатото украинско зърно
Възможно е значително поскъпване на пшеницата
Напрежение и несигурност на аграрните пазари през 2025 г.
GRAIN STORAGE FORUM 2025
Украинската конференция за зърното 2025 ще се проведе в Киев
Приятели на sinor.bg:  Стоматолог, София | Трактори Кубота | Книжарница | АГРОВЕСТНИК | 
РЕКЛАМА |  КОНТАКТИ |  ЗА НАС |  ОБЩИ УСЛОВИЯ |  ПОЛИТИКА ЗА ЛИЧНИ ДАННИ
Всички права запазени
sinor.bg 2003 - 2025
RSS новини