На последното заседание на Съвета на министрите на земеделието, проведено на 30 януари в Брюксел, отново е обсъждана възможността за преразглеждането на европейската Директива 2001/110, която се отнася за етикетирането на пчелните продукти. По време на заседанието заместник министърът на земеделието Георги Събев е обявил българската позиция, според която „ясното обозначаване на държавата, произвела и внесла пчелните прод,кти, както и това дали става въпрос за чист мед или за смес, ще доведе до по-добрата проследимост на крайния продукт и ще създаде по-голяма увереност на европейските потребители в качеството и безопасността му”.
„Ползите за европейските пчелари и потребители надвишават потенциалните административни тежести от въвеждане на изискване за обозначаване на произхода на меда. Затова разчитаме на подкрепа от колегите от другите държави членки и Европейската комисия при преразглеждане на Директивата 2001/110 относно меда“, подчерта заместник-министърът.
Друга обсъждана от министрите тема е и възможностите на биоикономиката, в контекста на настоящите предизвикателства, със специален акцент върху селските райони. Според Събев, дигитализацията на биоикономиката ще осигури по-ефективно разпределение на биомасата и проследяемост на използването ѝ за производство на храни и биобазирани продукти.
„Необходимо е да се постави акцент на регионалните измерения на биоикономиката, както и да се предприемат допълнителни действия за оптимизиране на използването на биомасата и отпадъци във връзка с прилагането на селско стопанство“, заяви аграрният заместник-министър. Той информира, че България си поставя амбициозната цел да продължи активно дейностите по насърчаване на биопроизводството, използване на остатъците от първичното селскостопанско производство, преработвателната промишленост, използването на енергията от възообновяеми енергийни източници, засилване на сътрудничеството на земеделските стопани и преработватели с науката и неправителствения сектор, както и насърчаване на обученията.