През 2023-та година България все още е сред държавите в ЕС с голямо биоразнообразие и запазени ценни местообитания. Това е успех, постигнат въпреки множеството опити през годините за унищожаване на природни територии за сметка на частни интереси, съобщават от Българска фондация „Биоразнообразие”.
Заплахите за природата обаче не спират, а към тях се добавят ефектите от усещащите се вече климатични промени. Затова нуждата от добре подготвени експерти, които да развиват науката в посока смекчаване на промените и съхраняване на природните богатства, както и такива, които да комуникират тези мерки с гражданите е огромна.В тази връзка фондацията обяви 2023-та за “Година на биоразнообразие и климат” и реши да възроди една традиция от времето преди пандемията - за редовни срещи между природозащитни организации, учени и млади хора с интерес към биологията и екологията.
Курсът “Опазване на биоразнообразието” се провеждаше в Биологическия факултет към СУ “Св. Климент Охридски” всяка сряда в продължение на повече от 10 години. Благодарение на лекциите студентите (както и граждани, и журналисти), с изявен интерес към екологията, получиха възможност да се срещнат с международни експерти в различни сфери на природозащитата, както и с български светила в опазването и изследването на ценни видове и защитени територии.
Затова фондацията ще продължи практиката за среща със студенти и общественост. Първата лекция - дискусия за 2023-та година ще се проведе на 12 януари (четвъртък) от 18:30 часа в зала 163 в Биологическия факултет. Тя е посветена на зелените политики и начините за смекчаване на измененията на климата в градовете. Лектор ще бъде Венцеслава Кожухарова, координатор „Енергия и климат” в сдружение “За Земята” и млад посланик на климата към Българска фондация Биоразнообразие и проект Climate Game On.