С повишаването на минималната работна заплата, която от първи януари тази година стана 780 лева, земеделските производители ще изпаднат в неудобната ситуация да осигуряват себе си на по-ниски нива от тези, чиито осигурителни вноски ще бъдат длъжни да плащат за своите работници. За тази диспропорция съобщи след днешното заседание на Министерския съвет министърът на труда и социалните грижи Лазар Лазаров.
Според данъчното законодателство прагът за осигуряване на фермерите за пенсия, под който не могат да паднат, е 710 лева. С вдигането на минималната работна заплата обаче всеки работодател е длъжен да плаща осигуровки за наетите от него работници най-малко върху стойността на минималната работна заплата за страната.
Ще припомним, че много земеделски производители се отказаха да се регистрират, защото им е трудно да плащат дори своите осигуровки от 710 лв. Дали повечето от тях ще се откажат от постоянните трудови договори за работниците си, тепърва ще видим.
При определянето на новия размер на минималната работна заплата са отчетени реалните параметри на макроикономическата среда и възможностите на държавния бюджет, припомниха от социалното министерство.
Според експертите ръстът на най-ниското възнаграждение за труд ще повиши покупателната способност и потреблението на най-нискодоходните групи от пазара на труда, ще увеличи мотивацията на работната сила и ще намали нелоялната конкуренция.
С приемането на новия размер на възнаграждението се създават условия за изготвяне на механизъм за определяне на минималната работна заплата. „Разработването му ще започне в началото на 2023 г., когато съвместно със социалните партньори ще започнем работа и по създаването на предпоставки за прилагането на Директивата за адекватните минимални работни заплати“, обясни вицепремиерът Лазар Лазаров.