Износът на плодови ракии от Сърбия е нараснал с около 30% от януари до септември в сравнение със същия период на 2021 г., надхвърляйки 10 млн. евро, съобщи местната телевизия „Агро”, като се позова на данни на сръбския Републикански статистически институт.
В стойностно изражение най-голям е износът на сръбска ракия за Хърватия, Германия, Черна гора, САЩ и Босна и Херцеговина.
„Най-големият ръст в износа в стойностно изражение през тази година е отчетен за пазара в Швейцария. Освен това нашите производители завладяха нови пазари като Кипър, Азербайджан и Малта”, обявиха от Асоциацията за растениевъдството и хранителната промишленост към Сръбската търговска палата.
Оценки на експерти на статистическия институт сочат, че през тази година реколтата от сливи е нараснала с 15% спрямо миналата година, така че ще окаже положителен ефект върху производството и износа на плодови ракии в бъдеще, като се вземе предвид, че 70% от сливите се преработват в ракия, изтъкват от асоциацията. Оттам изтъкват, че качеството на националното сръбско питие – плодовата ракия – е световно признато и при него се наблюдава постоянен ръст в износа година след година, както и в получаваните награди от местните производители на международни конкурси.
Данни на сръбското министерство на управлението на селското стопанство, горите и водите показват, че през миналата година в страната са произведени около 26,1 млн. литра ракия. Оценки на експерти сочат, че заедно с произведените напитки от населението за лична консумация, Сърбия прави по около 50 млн. литра ракия годишно. Нещо повече, през тази година Сърбия осигури стимули за изграждането на сгради и покупката на оборудване, инструменти и машини за производството на твърд алкохол, като раздаде безвъзмездни помощи до 60% от стойността на вложените инвестиции, а за производители с регистрирани географски означения – до 70%.
В момента в Регистъра на производителите на твърд алкохол в Сърбия са вписани 950 развиващи дейност производители, като през последните няколко години техният брой се е увеличил с около 100, макар че някои от досега включените са отпаднали от списъка.