Максималният интензитет на извънредното подпомагане по схемата „Помощ в подкрепа на ликвидността на земеделски стопани за преодоляване на негативното икономическо въздействие на руската агресия срещу Украйна“ за 2022 г. се повишава от 62 000 евро на 250 000 евро, реши на свое заседание Управителният съвет на Държавен фонд „Земеделие“, след като на 15 ноември Европейската комисия одобри изменението на държавна помощ, съобщиха от „Разплащателна агенция” към ведомството.
Увеличеният таван по помощта от 250 000 евро ще бъде приложен за всички земеделски стопани, подали валидни заявления, включително и за кандидатите, получили плащане в края на септември. До 23 декември ведомството ще извърши окончателно уравняване на помощта и ще изплати финансовата подкрепа на допустимите кандидати.
От ДФЗ припомнят, че вчера приключи срокът, в който земеделските стопани можеха да подават заявления по допълнителния прием за подпомагане по схемата.
ЕК одобри изменението на държавна помощ „Помощ в подкрепа на ликвидността на земеделски стопани за преодоляване на негативното икономическо въздействие на руската агресия срещу Украйна“, с което България може да приложи максимално допустимия лимит за стопанство в първичното селскостопанско производство, съобщиха от дирекция „Връзки с обществеността и протокол“ в министерството на земеделието. Това стана възможно, след като на 7 ноември от министерството изпратиха искане за нотификация за изменение на схемата при положение, че в края на октомври ЕК публикува съобщение за изменение на временна рамка. С него бе увеличена максималната сума, която едно предприятие с дейност в първичното производство на селскостопански продукти може да получи, на 250 хил. евро. До този момент тя възлизаше на 62 хил. евро.
Държавна помощ „Помощ в подкрепа на ликвидността на земеделски стопани за преодоляване на негативното икономическо въздействие на руската агресия срещу Украйна“ бе одобрена от ЕК на 16 август тази година със срок на прилагане до края на 2022 г. Схемата беше разработена при спазване на правилата на Временната рамка за мерки за държавна помощ при кризи в подкрепа на икономиката след агресията на Русия срещу Украйна. В периода 1-16 септември бяха приети над 37 хил. заявления за подпомагане, като сумите, получени от някои земеделски стопани, бяха редуцирани до тогавашния таван в одобрената схема за подпомагане от 62 хил. евро.