Начало » Важно за фермера » Животновъдство
01.11.2022 г.

Когато фуражите не осигуряват нужните витамини за агнетата и овцете

Онлайн семинар на НССЗ
Когато фуражите не осигуряват нужните витамини за агнетата и овцете

sinor.bg

В края на октомври Националната служба за съвети в земеделието в Плевен, съвместно с експерти от Земеделския институт в Стара Загора проведоха интересен онлайн семинар за овцевъдите и свързан с основните познания за ролята на минералите и витамините при храненето и отглеждането на агнетата и овцете.

В лекцията си доц. д-р Мирослав Симеонов от Земеделския институт в Стара Загора акцентира върху значението на основните витамини и минерали за здравето на животните и тяхната продуктивност. Полезни бяха и неговите съвети от натрупаната практика и свързани с негативното влияние от недостига или предозирането на тези елементи.

Както минералите, така и витамините имат съществено значение при отглеждането на овцете и агнетата. А при недостиг примерно на магнезий, сол (натриев хлорид) или сяра животните могат да заболеят от различни болести като рахит, млечна треска, остеопороза и др. При недостатъчно набавяне на калий или фосфор има опасност от загуба на апетит, затова е важно фермерите да следят много внимателно съставките на фуражите, с които стадата набавят съответните витамини и минерали, посочи доц. Симеонов. Основните фуражи са зърнените култури като царевица, овес и др., които осигуряват важни витамини и минерали за стадата. Калцият се съдържа в сеното, шрота и др. фуражи.  

Важното е да се знае, че ниската продуктивност при овцете се получава често от недостатъчни количества сол или сяра. Тогава се получават и вредни навици. Симеонов даде скорошен пример с говеда, които са започнали да пият урината си. При подобни случаи веднага трябва да се консултирате с лекуващия ветеринарен лекар, посочи експертът. Подчертавайки, че дозировката при овцете и говедата е коренно различна. Лечението при овцете например, когато има недостиг на сол, е с амониев сулфат, като дозировката се дава от ветеринарите.

Фермери искат да участват в комисиите за разпределяне на пасищата

Липсата на калций при овцете е опасна, защото причинява рахит и млечна треска, води и до загуба на енергия. Той е и основна съставка за костите. Именно затова, когато овцете родят, фермерите трябва да наблюдават агнетата, за да не се стигне до недостиг на един от трите важни витамини – калций, фосфор или сол. Това важи особено много за високопродуктивните животни и тяхното правилно хранене, посочи експертът. Трябва да се следят количествата фуражи – зърнените, люцерновото сено и др., така че да не се стигне до предозиране.

В лекцията си доц. Симеонов наблегна и на опасността от солно отравяне на животните, затова препоръча на фермерите да внимават изключително много при употребата на натриевия сулфат. В допустими дози той е изключително важен, защото осигурява нормален метаболизъм за овцете. Задължително е стопаните да използват и следят дозировката на поетите от животните сол и вода. Ако се наложи да давате двукалциев хлорид, то дозата е до 5 грама на един килограм живо тегло. И което е много важно, солта трябва да се дава всеки ден в дозите, които са здравословни за животните. Ако забравите няколко дни да осигурите нужната за овцете каменна сол, има опасност животните да предозират, за да наваксат. А това не е препоръчително!  

Специално място доц. Симеонов отдели и на микроелементите, необходими за овцете и агнетата като мед, цинк, манган, кобалт, селен, йод и желязо.

Примерно липсата на мед може да доведе до обезцветяване на вълната или до бавен растеж на агнетата. При предозиране с мед обаче може да се стигне до отравяне, а оттам и до смъртност, предупреждава експертът. Именно затова и трябва да се допитвате до лекарите по отношение на съдържанието на мед във фуражите, тъй като при отравяне с мед симптомите могат да се проявят едва на 6-я месец.

Цинкът е важен за заплождането на овцете, подсилва и техния имунитет. При предозиране с този елемент обаче може да се стигне до дерматити. Манганът работи добре за растежа на поколенията и за заплождането на овцете.

Кобалтът също е от значение, защото при недостиг апетитът на животните намалява. Селенът също е важен за заплождането и за силен имунитет. При предозиране обаче може да се стигне до мускулна дистрофия.

Липсата на йод и желязо водят до анемия, затова е важно да се следят количествата и от тези микроелементи в дажбите на стадата.

В лекцията си доц. Симеонов отдели горямо място и на витамините, които са от ключово значение при храненето на овцете и агнетата. Рисково е, ако фуражите са стари и съдържанието на витамин А е ограничено. Пример в това отношение е ливадното сено, което след 2-3 години губи голям процент от този витамин. А той е изключително важен за заплодяването на овцете, затова трябва да се дава в началото при осеменяването им. Освен витамин А е важно да се осигурят и достатъчни количества витамин Е. При тяхната липса може да се стигне и до нежелани аборти.

При раждането на агнетата пък е от съществено значение те да получават в достатъчни дози витамин Д. Особено, ако се отглеждат в затворени помещения, с ограничен достъп на слънце. Това не важи за агнетата, които са на свободна паша.

При дефицит на витамин Е и на селен призаците са слаб растеж на поколенията, животните започват да куцат и накрая се стига до нежелани смъртни случаи. Липсата на витамини, причинени от продължително хранене на агнетата със сухи фуражи, води до мускулна дистрофия.

Експертът съветва фермерите много да внимават и при покупката на минерални и витаминозни блокчета, тъй като понякога животните предозират, а това е нежелателно. Затова е препоръчително дозите да се се дават директно – особено при солта и сярата. И понеже самите животни понякога не приемат кредата, когато им се дава директно, е важно да я замесвате заедно с меласа. При необходимост от употреба на магнезий винаги се допитвайте до ветеринарните лекари, са експертните съвети.

Симеонов препоръчва още при покупка на комбинирани фуражи много внимателно да следите процентното съдържание на суровите протеини, калция, фосфора, КЕМ и други съставки, за да не се стигне до проблеми за животните и техните поколения.

Когато фуражите не осигуряват нужните витамини за агнетата и овцете
14470
 

Последни материали
Виж
Министър Тахов е категоричен
Тазгодишната кампания по директни плащания ще стартира навреме
До 22 април е отворен прием за подпомагане на занаяти в селските райони
Образци на възраженията се генерират автоматично до 7 февруари 2025 г.
Фермерите могат да се запознаят с обхвата на проекта на слой Физически блокове в СЕУ
Вече пазарната конюнктура определя износа, а не логистичните ограничения
Цялото зърно е печелившо за украинските фермери за пръв път през войната
Тайланд закупи 195 000 тона фуражна пшеница от Австралия
Българската хлебна пшеница отново не успя да спечели търга в Йордания
Европейската банка за възстановяване и развитие ще финансира разминирането на земеделски земи в Украйна
Свързани материали
Виж
БАБХ призовава животновъдите да внимават за шап по животните
С изключение на преминаващите транзит и насочените за клане
Забраниха търговията и превоза на овце и кози в Благоевградско заради чумата
По повод протестите в Бургаско
От БАБХ повторно обясняват, че е невъзможно да плащат за болести извън списъка за имунопрофилактика
Стопанинът сам подал сигнал и съдействал изцяло на служителите на ОДБХ
Откриха вторично огнище на шарка по овцете в същото село в Сливенско
След отказ на стопанина да бъдат взети проби за изследване за Меди-Висна
БАБХ сигнализира прокуратурата за болните овце в Карнобатско
Създават експертен съвет за обсъждане на особеностите
Осигуряват изследвания вместо обезщетения за болните овце от Меди-Висна
Приятели на sinor.bg:  Стоматолог, София | Трактори Кубота | Книжарница | АГРОВЕСТНИК | 
РЕКЛАМА |  КОНТАКТИ |  ЗА НАС |  ОБЩИ УСЛОВИЯ |  ПОЛИТИКА ЗА ЛИЧНИ ДАННИ
Всички права запазени
sinor.bg 2003 - 2025
RSS новини