Клубените на картофите много често са поразени от гнилостни инфекции, причинени от различни видове патогенни гъбички и бактерии, които се развиват при определени благоприятни условия – температура, влажност, вид и състояние на почвата. Известни са около 20 вида картофено гниене с различна степен на разпространение. В последните години беше установена още една гъбична болест по картофите – каучуково гниене.
Симптоми на новата болест
Болните клубени стават влажни, отпуснати и се усещат като „гумени“ при натиск. Картофите, развили каучуково гниене, са негодни за консумация. По структура те приличат на болните от розово гниене, а ако влажността е висока, симптомите са подобни на тези при мокрото гниене. Болестта се проявява както върху грудките, така и върху кълновете, които стават кафяви влажни и омекват. При допир се отчупват много лесно.
Когато заболяването се появи на по-ранен стадий от вегетативното развитие, клубените остават деформирани и дребни. Ако засегнатите картофи се разрежат, след известно време придобиват сивкав или розов оттенък, а по-късно почерняват. Миризмата е сладникава, наподобяваща тази на млечнокисел продут или на хвойна.
Причини за появата на каучуково гниене
Причинител на заболяването е гъбата Geotrichum candidum. Поражението става чрез почвата и грудките. Горещото и дъждовно време ускорява процесите на развитие. Условията на съхранение също оказват влияние – разположени на големи купчини и лошо проветряване на хранилището ще доведе до бързо разпространение на инфекцията и невъзможност за спасяване на картофите.
Заболяването е регистрирано най-напред през 1986 г в северните части на Русия, но резултатите от изследванията са доста оскъдни. В следващите години идва спорадична информация за разпространение на болестта от Обединеното кралство и Корея. Заразени с каучуково гниене картофи, произведени в Австралия, са заловени на пристанище в САЩ. През ноември 2019 г. клубени от сорт „Цикламен“ със симптоми, проявени по време на прибиране на реколтата, са били изпратени в Университета на Айдахо за диагностика. Те са отглеждани на песъчливо-глинеста почва в окръг Бингам и са поливани чрез дъждуване.
Изследванията показват, че 4-9% от клубените са засегнати. Външните симптоми включват неправилна форма, неравномерно разположени черни вдлъбнати петна върху силно засегнатите клубени с гумена текстура. При разрязване, буквално след минути вътрешните засегнати тъкани добиват сивкав вид. В две грудки се виждат лещовидни кухини, което показва прогресираща инфекция. Пробите са придружени от слаба миризма на млечнокисел продукт, а при прогресиращите – миризмата напомня на хвойна.
Изолираният патоген след три дни и при температура 21 градуса по Целзий образува колонии от мицел. Той има кремавобял цвят и сладка миризма на хвойна, а хиалиновите хифи се свързват последователно с болната тъкан.
След 27 дни и при температура от 21 градуса в камерата осем от 10-те клубени имали вече гумена текстура. При срязване се отделяла течност, а два от тях показали характерното вътрешно оцветяване и миризма на хвойна. Специалистите са категорични, че болните картофи са негодни за консумация.