На 28 септември се отбеляза 16-ият Световен ден за борба с бяса, съобщиха от Българската агенция за безопасността на храните. Чрез него държавните институции приобщават всички отговорни ведомства да опазват здравето на хората и животните, като се въведат превативни мерки срещу разпространението на тази опасна болест.
В световния календар днешният ден е вписана и се координира от Глобалния алианс за контрол на бяса от 2007 г. Датата 28 септември е избрана неслучайно, защото тогава се отбелязва и годишните от смъртта на Луи Пастьор, френският химик и микробиолог, разработил първата ваксина срещу бяс.
Световният ден за борба с беса има за цел да повиши осведомеността, да обедини партньорите за подобряване на усилията за превенция и контрол и да сезастъпи за елиминирането на бяса в световен мащаб.
Всяка година GARC избира тема, която смята, че е най-подходяща за текущата ситуация и глобалните тенденции за бяса, а също и за здравето като цяло. Тазгодишната тема е съсредоточена върху принципа „Едно здраве“, съчетано с напомнянето за основната цел „Нула смъртни случаи до 2030 година“ и факта, че елиминирането на тази болест при хората е възможно чрез ликвидиране й по кучетата. Темата целенасочено е избрана с положително послание, за да подчертае и напомни на световната общност, че премахването на бяса е възможно, че целта е нула смъртни случаи до 2030 г. и че светът е обединен срещу тази ужасна болест, че има налични инструменти и експертния опит за елиминиране на човешките смъртни случаи от бяс, пренасян от кучета.