Годината за картофения бранш в Европейския съюз се оказа направо черна, след като реколтата се очертава сред най-лошите от десетилетия, а причината е в изключително силната суша, коментират от електронното издание EURACTIV. Над 80% от съдържанието на картофите е вода, припомнят от изданието. „Нито дъждове, нито очакваните умерени температури няма да успеят да пречупят тазгодишната тенденция”, изтъкват експерти от френския сектор на картофите. А под заплаха е голяма част от картофения пояс в ЕС, включително Германия, Холандия, Франция и Белгия. По данни на изданието World Potato Markets реколтата от картофи в ЕС може да падне и под тази от съсипващата 2018 г.
Във Франция Националният съюз на производителите на картофи UNPT очаква спад на реколтата с 20% спрямо средния показател за последните 20 години. В Белгия понижението ще е дори 30%, сочат данни на представителите на бранша от Belgapom.
Какво обаче означава това за потребителите? Явно след няколко месеца ще им се наложи да похапват далеч по-скъпи пържени картофи, при това по-дребни. Производителите, които масово използват едрите клубени, вече се чудят откъде да се снабдят с необходимата суровина. Стандартите в Белгия и Франция изискват резенчето пържен картоф да бъде с дължина между 8 и 10 сантиметра и ширина 1 сантиметър. Заради сушата обаче вероятно ще се наложи преразглеждане на стандарта, както бе и през 2018 г., когато компанията McCain обяви, че ѝ се е наложило да намали размерите с 2 сантиметра. Явно за почитателите на пържените картофи работата няма да е в размера, а да успеят изобщо да се доберат до любимото си лакомство.