Начало » Новини » Страната

Последният пожар в Свиленградско е предизвикан при почистване на храсти

Канонада от пожари, възникнали от човешки грешки
Синор.БГ / 12.08.2022 г.
Последният пожар в Свиленградско е предизвикан при почистване на храсти

sinor.bg

За поредно лято сме свидетели на канонада от пожари, голяма част от тях възникнали поради небрежност и човешки грешки. Една от последните стихии, която трябваше да бъде овладяна в Южна България, е пожарът край свиленградското село Брягово, възникнал на 10 август. До късно вчера той все още не беше овладян, като причината за него е земеделска машина, с която е почиствана ливада от храсти в близост до селото. Това съобщи пред БНР кметът на Брягово и поясни, че фермерът, виновен за разпалване на стихията, може да бъде издирен, тъй като машината му е излизала от полето в момента на идването на първите противопожарни екипи.

Тези пожари възникват лесно от искра, получавана при удар на камъчета в острите дискове за рязане. Именно затова и подобни почиствания трябва да се извършват в месеците, когато тревите все още не са изсъхнали и потенциално не са опасни при работа на полето, смятат земеделски производители.

Заповеди за забрана на косенето

Според заповед на предишния земеделски министър имаше удължаване на забраната за влизане на машини в ливадите и пасищата и тя изтече на 7 август. Очевидно, че за южните райони от странана, където през юли и август високите температури предразполагат за възникване на пожари, трябва да се въведат нови срокове за почистване на ливадите и пасищата от храсти. Други експерти предлагат през двата горещи летни месеца почистването след 11 часа в светлата част от деня да бъде забранено влизането на техника. Очевидно, се налагат нови наредби, които да бъдат съобразени с етапите на земеделската работа и опасностите, възникнали заради климатичните промени.

Последният пожар в Свиленградско е предизвикан при почистване на храсти
10308
 

Последни материали
Виж
БАБХ - фитосанитарен доклад
Тежка суша: Между половин и 1 метър под повърхността на почвата липсва влага
Държавна комисия по стоковите борси и тържищата
Есен 2025: Гроздето поевтинява, но месото и млечните продукти поскъпват
Контрол
БАБХ започва проверки на училищни столове и кетъринг фирмите
Вицепремиерът Дончев разпореди строг контрол на вноса на овце от Гърция заради шарката
Парламентарен контрол
Овощари ще заявяват компенсации за щети по праскови, ягоди и други култури през октомври
Предстоящо
Иновации в хранителната индустрия: Конференция в Пловдив на 16 октомври 2025
Свързани материали
Виж
Няма пострадали хора, движението е пренасочено през Дупница
Ремаркето на камион с брашно изгоря на автомагистрала
Призив на WWF за летателна техника
България е сред най-засегнатите от пожари в ЕС през 2025 г.
Мнението на бранша
Как САЩ се грижат за горите с нова политика, а България изостава в борбата с пожарите
В алпийската част
Пети ден пожарът в парк „Рила“ не е овладян
Навреме
Социалното министерство отпуска 14 млн. лв. на доброволците в пожарогасенето
Над 168 хил. лева отпуска ДФЗ за компенсиране на най-силно ощетените фермери от пожарите през юли
Приятели на sinor.bg:  Стоматолог, София | Трактори Кубота | Книжарница | АГРОВЕСТНИК | 
АВТОРИ |  РЕКЛАМА |  КОНТАКТИ |  ЗА НАС |  ОБЩИ УСЛОВИЯ |  ПОЛИТИКА ЗА ЛИЧНИ ДАННИ
Всички права запазени
sinor.bg 2003 - 2025
RSS новини