Начало » Новини » Страната

Държавата ще изследва запасите на черноморски видове риби и рапан

С еврофинансиране
Синор.БГ / 05.08.2022 г.
Държавата ще изследва запасите на черноморски видове риби и рапан

Снимка: ИАРА

Изпълнителната агенция по рибарство и аквакултури (ИАРА) ще изследва запасите от най-значимите видове черноморски риби и рапан. Проектът се финансира от Програмата за морско дело и рибарство за „Събиране, управление и използване на данни за целите на научния анализ и изпълнението на Общата политика в областта на рибарството за 2022 г.“, съобщиха от агенцията.

Бюджетът на проекта е 1 008 261,74 лв., от които 80%, или 806 609,40 лв. са от Европейския фонд за морско дело и рибарство и 20%, или 201 652,34 лв. - от държавния бюджет. Изпълнението на проекта трябва да приключи до 30 ноември 2023 г.

Целта на този проект е да се подпомогне събирането, управлението и използването на първични биологични, технически, екологични и социално-икономически данни в рамките на Националната програма за събиране, управление и използване на данни в сектор „Рибарство” 2022 г. Така по-лесно ще се оценкява състоянието на експлоатираните морски биологични ресурси; нивото на риболов и въздействието, което риболовните дейности оказват върху морските биологични ресурси и морските екосистеми; социално-икономическите резултати на сектора на рибарството, сектора на аквакултурата и преработвателния сектор в рамките на Европейския съюза.

Изследванията ще се извършват чрез дънни и пелагични трални снимки и събиране на биологични проби от улова на калкан, трицона, хамсия, сафрид, барбуня, меджид, черноморска акула и рапан.

Предвидени са набор от изследвания в рамките на 2022 година. В  допълнение ще се наблюдават риболовните дейности, което ще даде възможност за оценка на уловеното, изхвърленото и разтовареното количество риба и други морски организми.

Държавата ще изследва запасите на черноморски видове риби и рапан
7896
 

Последни материали
Виж
БАБХ
Тонове негодни храни са открити в ученически столове и кетъринг
Съвети към градинаря
Ето кои растения са „лоши съседи“ на доматите
Параграф 22
Как инвестиционни проекти на земеделци без фирми губят шансове за класиране
Линк към заповедта в статията
Разрешават нощния риболов в десетки водоеми в България през 2026 г.
Сърбия и Русия задълбочават аграрното сътрудничество
НСИ
Българите вече сме 6 423 207 души, като в селата са останали едва 1,6 милиона
Свързани материали
Виж
Летящи машини по програми
Агенциите по гори и по рибарство скоро ще пуснат дронове срещу бракониери
Одобрени проекти
ДФЗ преведе 6,8 млн. евро по рибарската програма
Чрез финансов инструмент в рамките на споразумение с агроминистерството
Фондът на фондовете ще привлича частно съфинансиране по морската програма
За пет проекта
ДФЗ плати 2,2 млн. лв. по Рибарската програма, над половината са за ИАРА
МЗХ одобри 3 договора по ПМДРА за над 5,5 млн. лв.
Проекти се приемат до 9 октомври
Отворен е приемът за скрапиране на риболовни кораби по ПМДРА 2021-2027
Приятели на sinor.bg:  Стоматолог, София | Трактори Кубота | Книжарница | АГРОВЕСТНИК | 
АВТОРИ |  РЕКЛАМА |  КОНТАКТИ |  ЗА НАС |  ОБЩИ УСЛОВИЯ |  ПОЛИТИКА ЗА ЛИЧНИ ДАННИ
Всички права запазени
sinor.bg 2003 - 2026
RSS новини