Начало » Пазари » Зърно

Застрахователи с прогнози за спад в световното производство на зърно

Заради климатичните промени
Синор.БГ / 20.07.2022 г.
Застрахователи с прогнози за спад в световното производство на зърно

Прогноза на FAO

Уязвимостта на световния хранително-вкусов сектор се повишава, като тази тенденция се очаква да се задълбочи, което до голяма степен се дължи на изменението на климата. През последните месеци се наблюдават необичайни топлинни вълни в някои западноевропейски държави (като Франция, Испания и Италия), множество пожари в Ню Мексико – САЩ, рекордно високи температури, които причиняват суша в Африка, Индия, Китай и много други случаи на климатични сътресения, съобщиха от Кофас, организация със 75-годишен опит в застраховането на риска.

В контекста на предизвикателствата, пред които е изправен световният хранително-вкусов сектор (включително инфлационно напрежение в резултат на войната в Украйна и множеството болести като африканската чума по свинете и избухването на огнище на брашнеста мана), Кофас прогнозира възможни рискове за този отрасъл, които биха се появили в следствие от необичайната промяна в климата.

Прогноза за цените на пшеницата през юни 2022 г.

На първо място тези явления ще окажат сериозно влияние върху производствените и финансови рискове, свързани със загуба на реколтата за производителите. Световната метеорологична организация (ВМО) изчислява, че през последните 50 години природните бедствия са причинили загуби в размер на 2 трилиона щатски долара в световен мащаб.

Очаква се настоящите рискове за хранително-вкусовия сектор да доведат до свиване на световното производство на зърнени култури  през 2022-23 г.

Кофас отчита още един важен фактор, който допринася за по-ниското глобално производство – липса на стимули за земеделците. Прогнозира се, че страните-производители на зърнени култури като Китай ще забавят леко производството си на пшеница (-1,4% на годишна база) поради стагнацията на доходността (-0,7% на годишна база).

На второ място, глобалната продоволствена сигурност е силно застрашена от инфлационния натиск и протекционистични мерки поради свиване на селскостопанската търговия. Това ще доведе до смущение в световните вериги за създаване на стойност в селското стопанство.

„Свиването на световната търговия на зърнени култури подчертава инфлационна вълна и инспекулативни тенденции. Виждаме спад в сектора от 2,6% в световен мащаб за 2022-23 г. Това се дължи и на прекъсването на доставки от Украйна, наред с ограниченията, наложени от Русия. Настоящото отсъствие на Украйна от веригите за доставка на зърно (и евентуалното такова през следващия сезон) ще доведе до преориентиране на доставчиците. Русия вероятно ще се опита да се утвърди като алтернатива на украинския внос на зърно за държавите, които не са предприели санкции срещу нея“, споделя Пламен Димитров, управител на Кофас България.

В допълнение, спадът в производството, дължащ се на ограниченото използване на торове (поради високите цени), е възможно да предизвика някои производители на зърнени култури да увеличат площта на посевите, за да компенсират загубите на добиви. Това е т.нар. стратегия на екстензивно земеделие, но е възможно да крие своите рискове. Бразилия, например, може да бъде изкушена да разшири посевите си в районите на тропическите гори, което ще увеличи обезлесяването в Амазония.

Предстои да се разбере дали земеделските производители ще преминат към биологично производство, с ограничена употреба на торове, особено в развити икономики като Европа.

Застрахователи с прогнози за спад в световното производство на зърно
8044
 

Последни материали
Виж
Скоро ще има важна среща
Преговорите за търговско споразумение ЕС-Австралия се подновяват
МОСВ - басейнови дирекции
МОСВ: Земеделието и непречистените отпадни води замърсяват почви и реки в Югоизточна България
Още 1,5 млн. за питейна вода
Държавният резерв получава 30 млн. евро за изкупуване на хлебно и фуражно зърно
Хванаха двама нашенци при опит да вкарат осем овце в България от пламналата от шарка Гърция
FRUIT LOGISTICA в Берлин се открива днес с българско участие
Изложението "Борса за семена и посадъчен материал" започна в Добрич
Свързани материали
Виж
Още 1,5 млн. за питейна вода
Държавният резерв получава 30 млн. евро за изкупуване на хлебно и фуражно зърно
Унгарските фермери ще фалират заради лошокачественото украинско зърно
Опасенията относно щетите по есенниците от ниските температури в Украйна и Русия намаляват
Седмичен обзор на зърнените пазари от ССБ
В подкрепа на износа на преработвателите и за удържане на инфлацията
Турция вади към 4 милиона тона зърно от стратегическите запаси през февруари
Зърненият балант за 2025 г.
Срив в износа на зърно трупа рекордни запаси в страната
Приятели на sinor.bg:  Стоматолог, София | Трактори Кубота | Книжарница | АГРОВЕСТНИК | 
АВТОРИ |  РЕКЛАМА |  КОНТАКТИ |  ЗА НАС |  ОБЩИ УСЛОВИЯ |  ПОЛИТИКА ЗА ЛИЧНИ ДАННИ
Всички права запазени
sinor.bg 2003 - 2026
RSS новини